Na čtyřech místech v jihočeské metropoli se připravuje večerní čtení v rámci Noci literatury. Dnes, tedy ve středu 20. září 2023, se bude možné projít po městě a přitom objevit neznámé prostory a literaturu. „Vybrána jsou čtyři místa a čtyři knihy. Číst se bude na Pražském předměstí tentokrát v prostorách čtyř kostelů. I letos bude mít budějovická veřejnost příležitost poslechnout si ukázky evropské literatury v českých překladech. Večerní čtení z knih evropských autorů připravila Jihočeská vědecká knihovna již pošesté,“ říká za pořádající knihovnu Petra Mašínová, projektová pracovnice knihovny.

Knihy, které se budou letos číst:
Kde zrovna jsem – Jhumpa Lahiri/ kostel sv. Jana Křtitele a sv. Prokopa, Staroměstská ČB
Přízrak v hrdle – Doireann Ní Ghríofa/ Farní sbor Českobratrské církve evangelické/ ul. 28. října ČB
Skromný život – Viktor Špaček/ Kostel Nejsvětější Trojice/ Pražská tř. ČB
Kalmann – Joachim B. Schmidt/ Kostel sv. Václava/ Kostelní ulice ČB

Pro Noc literatury byly letos vybrány ukázky současné italské, irské, švýcarské a české literatury. Ukázky z knih přečtou herci Jihočeského divadla Jaroslava Červenková a Jan Dvořák, redaktor českobudějovického studia Českého rozhlasu Petr Kronika a moderátorka Bohdana Majerová. Akce proběhne v podvečer 20. 9. od 18 do 21 hodin. Číst se bude na uvedených místech v půlhodinových intervalech (začátky jsou vždy v celou a v půl daného času). Poslední čtení je od 20.30 hodin. Vstup je zdarma.

Projekt organizují Česká centra od roku 2006. Před lety se k němu připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a v roce 2013 se kromě Prahy četlo poprvé i v dalších městech Česka. Počet měst zapojených do projektu každým rokem stoupá. Akci v Českých Budějovicích pořádá Jihočeská vědecká knihovna.