Noc vědců nabídne na Jihočeské univerzitě i souboj robotů. Na snímku jsou stroje připravené k akci.Zdroj: Jihočeská univerzitaLetošní Noc vědců s podtitulem Člověk a robot bude nezapomenutelná, a to i z toho důvodu, že se poprvé uskuteční téměř kompletně online! Robotická show, simulace zdravotnické výuky, ukázka dronů a robotů, fyzikální pokusy, šifrovací program, animovaný výlet ke kometě, nebo online soutěže, to je jen zlomek z virtuálního programu, který připravily českobudějovické instituce zapojené do Noci vědců. Akce odstartuje v pátek 27. listopadu, ale ten den zdaleka neskončí. Kdo bude programem na obrazovkách plně nasycen, může hned v sobotu vyrazit do přírody na lov želvušek.

Noc vědců v celé České republice obvykle nabízí jeden večer napěchovaný vědou, a tak je nemožné navštívit veškerý program. Letos ale můžete vidět téměř všechno a k programu se opakovaně vracet - je totiž především online a potrvá až do konce roku. V Českých Budějovicích se do Noci vědců zapojuje Jihočeská univerzita, Biologické centrum Akademie věd ČR, Vysoká škola technická a ekonomická, Hvězdárna a planetárium ČB a Eurocentrum České Budějovice.

Simulační výuka, aneb když se figurína potí

Jihočeská univerzita bude v pátek večer vysílat živě. „V 18 hodin spustíme přibližně dvou a půl hodinové živé vysílání, diváci uvidí pětadvacet videí a reportáží ze všech našich osmi fakult i z Akademické knihovny,“ říká Zdeněk Filip z Jihočeské univerzity. A na co se můžou diváci těšit? Přírodovědecká fakulta JU připravuje robotickou show s robotky Edison, kteří předvedou mimo jiné robotické sumo. Vědci také ukáží, že chemickou analýzu lze dnes díky robotům v analytické laboratoři dělat z pohodlí obýváku. Zdravotně sociální fakulta JU formou komentované prohlídky představí nedávno otevřené simulační centrum pro zdravotnické obory. Tato cvičná nemocnice je první svého druhu v tuzemsku. Připomíná opravdovou, jen místo živých pacientů leží na lůžkách nejmodernější high fidelity figuríny, které reagují na prováděné zákroky. Filozofická fakulta JU předvede využití dronů v moderním archeologickém průzkumu, ale také CAT nástroje a nástroje strojového překladu. Zájemci si budou moci vyzkoušet simulaci překladatelského procesu a otestovat, jak si s různými vzorky textů poradí strojový překladač.

Teologická fakulta nastíní některé etické otázky, spojené s provozem autonomních automobilů. Ekonomická fakulta v příspěvku Jak hodnotí roboti upozorní, že vámi odeslané zákaznické recenze může číst nejen člověk, ale i umělá inteligence. S vědci z Pedagogické fakulty si vyzkoušíte fyzikální experimenty, Zemědělská fakulta představí mladé vědce, kteří už ve svých oborech dosáhli úspěchů, Fakulta rybářství a ochrany vod bude, mimo jiné, prezentovat technologii, která využívá recyklaci živin ze zemědělsko-průmyslových zbytků na produkci mikrořas, primárního krmiva pro zooplankton. Akademická knihovna JU ukáže práci se samoobslužným zařízením a vracečkou knih. Živé vysílání bude dostupné na YouTube kanálu Jihočeské univerzity, na facebookové události Noc vědců v Českých Budějovicích a samozřejmě také na www.nocvedcu.cz.

Do škol opět nastoupili po několikatýdenní přestávce ve středu 25. listopadu 2020 maturanti. Na snímku vchod do Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Dukelské ulici v Českých Budějovicích.
Maturanti se vrátili i na Budějovicku, další parta zaplnila lavice

Biologické centrum zve k lovu želvušek

Zatímco celá republika bude o Noci vědců pulsovat v on-line světě, Biologické centrum AV ČR se chystá naopak vytáhnout diváky od obrazovek. „Nesmířili jsme se s myšlenkou uskutečnit celý náš program jen virtuálně, a protože jsme přírodovědci, ekologové, rozhodli jsme se pozvat lidi ven do přírody. Připravili jsme pro ně lov želvušek,“ říká Daniela Procházková, koordinátorka programu Biologického centra AV ČR. Českobudějovičtí biologové vybrali 100 míst v jižních Čechách, kde buďto prováděli výzkum, nebo jsou to místa zajímavá přírodně, kulturně či historicky. Na tato místa ukryli 3D modely želvušek a přesně v pátek zveřejní on-line mapu s vyznačenými souřadnicemi. „Želvušky jsme nevybrali náhodně. Jsou to mikroskopičtí živočichové, kteří jsou známí pro svůj um přežít téměř cokoli. V tom se směle vyrovnají robotům,“ říká Daniela Procházková. Do hry budou lidé potřebovat mobil s GPS a čtečkou QR kódů. Ulovené želvušky si mohou odnést domů a pochlubit se s nimi na sociálních sítích.

Na online svět vědci z Biologického centra ale rozhodně nezanevřeli. Pro Noc vědců nabízejí třeba speciální šifrovací program (DNA šifrovač), který zakóduje jakékoliv sdělení, podobně jako to dělá DNA v každé živé buňce. V krátkém videu také pozvou zájemce do nitra buňky, aby měli možnost přesvědčit se, jak důmyslně je uspořádaná a funguje jako živý robot. Neméně propracovaný je život sociálního hmyzu, jak ukáže video z detailního průzkumu hnízda divokých sršní.

Předání medaile ZZS JčK v úterý 24. listopadu v Českých Budějovicích.
Dva hasiči převzali pamětní medaile zdravotnické záchranné služby

VŠTE zpřístupní laboratoře s roboty

V rámci online programu na Vysoké škole technické a ekonomické se opět podíváte do jejích laboratoří. Uvidíte zde nejrůznější roboty, které škola využívá při spolupráci s průmyslovými partnery. „Nemusíte se ale bát, že jejich program bude spočívat v rutinním předávání materiálu, naopak se bude jednat o pár zábavných aplikací,“ slibuje prorektor Vojtěch Stehel. Mimoto si prohlédnete laboratoře, kde VŠTE testuje nejrůznější materiály ve stavebnictví, řeší dopravu a logistiku, nebo se zabývá numerickými simulacemi ve strojírenství. V neposlední řadě nebudou chybět ani fyzikální pokusy nebo virtuální realita.

Hvězdárna a planetárium ČB ukáže robotické průzkumníky vesmíru

Budějovická hvězdárna si připravila několik her a zajímavostí pro děti i dospělé. S kosmickou sondou Rosetta mohou malí i velcí diváci zažít výlet ke kometě! Animované video nás povede ve stopách nedávno proběhlé úspěšné mise. Ve videu o Marsu se představí naše sousední záhadná planeta, která je intenzivně zkoumána roboty. V čem se podobá Zemi, v čem je odlišná a jak vzdálená je pro případnou návštěvu lidí? Pozorování vesmíru není jen záležitostí romantických hvězdářů, ale i moderních robotických sond, vědeckých vozítek, či dalekohledů. V několika online prezentacích si diváci mohou prohlédnout, jak vypadají současné kosmické dalekohledy, jak podobu okolního vesmíru zaznamenávají sondy a jak se vůbec ve vesmíru měří. Pro hravé návštěvníky Noci vědců bude připraven balíček her, hádanek a kvízů z oblasti astronomie a průzkumu vesmíru.

V celostátním průzkumu společnosti HealthCare Institute Nemocnice ČR zvítězila Nemocnice České Budějovice.
Budějovická nemocnice v žebříčku českých špitálů získala nejvyšší příčku

Soutěžte s Eurocentrem České Budějovice

Eurocentrum České Budějovice si v rámci Noci vědců připravilo dvě online soutěže, které propojují Evropskou unii s vědou. Víte, jak EU podporuje vědu a výzkum v České republice? Na webových stránkách Noci vědců se můžete podívat na krátkou videoprezentaci, která představuje finančně podpořená unikátní vědecká centra nacházející se v České republice. Na video navazuje soutěžní kvíz s názvem: Věda a EU, ve kterém můžete zužitkovat informace z videa a zasoutěžit si o deskovou hru „Znáte Evropu?“ Na odlehčení si můžete vyplnit soutěžní křížovku se známými evropskými vědci a vynálezy, která je vhodná i pro mladší účastníky.

Noc vědců je celoevropská vědecko-popularizační akce, konající se od roku 2005. Kvůli koronavirové pandemii byla letos Evropskou komisí posunuta z posledního zářijového pátku na 27. listopad. Celý program: https://www.nocvedcu.cz/program