Již šestý ročník Noci mladých vědců, umělců a sportovců připravili na českobudějovickém Gymnáziu Česká. Podle ředitele gymnázia Antonína Sekyrky se uskuteční v pátek 21. února a program potrvá od 18 do 21.45 hodin. Na přednáškách se zájemci dozvědí například to, jak se připravuje program, který by umožnil, aby počítače četly i historické texty, podobně, jako to dokáží již dnes s běžnými oskenovanými texty.

Připraveno je astronomické okénko s pozorováním oblohy, videomaping nebo prezentace neobvyklých sportů. Řada přednášek se bude věnovat přírodě a jejímu zkoumání - například současnému stavu moří nebo plastům, které se staly nedílnou součástí našeho života. Biologové nebo chemici jistě ocení třeba povídání o tom, co se děje v těle, když onemocní buňky, co je lék a jak důležité jsou vakcíny či co je koronavirus.

V kulturních vystoupeních nebudou chybět minulí i současní studenti, přednes poezie, představení Zlatovláska či seznámení s knižními novinkami Šumava poetická a kouzelná nebo Příliš mladí na válku. Podíváte se také do Bretaně s profesionální fotografkou B. Maříkovou. Připravena je také přednáška o zániku českobudějovické židovské komunity a další o Mariánském náměstí.

Šestý ročník Noci mladých vědců a umělců na České je věnován profesoru tohoto gymnázia Jaroslavu Maňákovi (8. 3. 1881 – 11. 7. 1965). Profesor Maňák vynikal hned v několika oborech (meteorologie, klimatologie, motorismus, letectví, na gymnáziu vyučoval matematiku a fyziku) a do dnešních dnů jej proslavila především jím naměřená nejnižší teplota na území celého bývalého Československa z 11. února 1929. "Tento teplotní rekord mínus 42,2° Celsia naměřený na jeho meteorologické stanici v Litvínovicích u Stecherova mlýna nebyl doposud překonán a odolává tak již dlouhých 91 let, byť se každoročně snaží desítky profesionálních i amatérských meteorologů Maňákův rekord překonat. I vzhledem k tomu, že Jaroslav Maňák působil na gymnáziu v České ulici, budeme mu jistě přát, aby tento rekord vydržel co nejdéle," říká Antonín Sekyrka.