Akce startuje v pátek 24. září v 17 hodin. V Českých Budějovicích se již tradičně zapojují Biologické centrum Akademie věd ČR, Jihočeská univerzita, Vysoká škola technická a ekonomická, Hvězdárna a planetárium České Budějovice a Eurocentrum České Budějovice. Veškerý program je zdarma.

Tradičně v poslední zářijový pátek nabízí Noc vědců po celé Evropě jeden večer napěchovaný vědou, a jinak tomu nebude ani letos. Kvůli nejisté epidemiologické situaci si navíc většina pořadatelů přichystala také online podobu programu. Veškerý program více než 20 univerzit, 40 vědeckých institucí, hvězdáren a dalších z České republiky je dostupný na www.nocvedcu.cz.

Jihočeská univerzita nabídne 71 programů

Na Jihočeské univerzitě (JU) se Noc vědců koná potřetí. Loni univerzita představila program kompletně v online prostředí, letos se znovu otevře i pro návštěvníky prezenčně. „V 17 hodin otvíráme brány kampusu, všech fakult Jihočeské univerzity a Akademické knihovny JU. Návštěvníci mohou vybírat ze 71 programů v Českých Budějovicích a Nových Hradech, připraveno je i osm online programů," říká koordinátor Noci vědců Zdeněk Filip. Online přednášky budou dostupné na YouTube kanálu Jihočeské univerzity, na facebookové události Noc vědců v Českých Budějovicích a samozřejmě také na www.nocvedcu.cz. 

Myš senzitivní na infekci.
Nově vyvinutá protilátka zabírá na hlavní mutace koronaviru, ověřili čeští vědci

Co všechno se může stát za bilióntinu sekundy? Na to vám odpoví vědci z Přírodovědecké fakulty JU. Na Pedagogické fakultě se dozvíte, jak se na fenomén času dívají vědy o společnosti. Teologická fakulta JU vám objasní, jak se projevuje čas v učení a obřadech náboženství světa. Fakulta rybářství a ochrany vod JU nabídne přednášku Rybník a čas. Prozkoumejte, jak funguje rybník v průběhu roku, a seznamte se s vývojovými stádii živočichů, kteří v něm žijí. Pokud vás zajímá vývoj zemědělství v čase, navštivte program Zemědělské fakulty. V Akademické knihovně JU se dozvíte, jak to chodilo v Alexandrijské knihovně v období starověku. To vše a desítky dalších přednášek na všech osmi fakultách Jihočeské univerzity vám nabídne Noc vědců 2021. 

Vydejte se na cestu evoluce, uvidíte i dinosaury

Pokud chcete na vlastní kůži zakusit, jak se vyvíjel život v průběhu stamilionů let, vypravte se s Biologickým centrem AV ČR na Cestu evoluce. „Cestu začínáme na náměstí u radnice a končíme ve vědeckém kampusu na Branišovské. Každý metr představuje půl milionu let, takže až dojdete do cíle, budete mít v nohách víc než miliardu let evolučního vývoje,“ říká Daniela Procházková, koordinátorka programu Biologického centra AV ČR. Na cestě čeká návštěvníky 10 zastávek, od buňky, fotosyntézy, přes hmyz, obratlovce, dinosaury, pád asteroidu, až po dobu ledovou a moderního člověka, který sám zasahuje do přirozeného vývoje, když geneticky upravuje organismy.

Zubr evropský v bývalém vojenském prostoru Milovice.
Na ochraně zubra v krajině se podílejí i jihočeští vědci

Kromě evoluční procházky mohou návštěvníci na Biologickém centru nahlédnout také do mikro- a nano-světa v Laboratoři elektronové mikroskopie. Páteční Noc vědců připomenou biologové také lidem, kteří navštíví vybrané restaurace a kavárny v Českých Budějovicích. K dostání bude speciální zelený vědecký drink. Za 14 dní pak na Noc vědců biologové navážou ještě venkovní hrou Vypátrej želvušku, při níž stejně jako loni zvou všechny zájemce na hledání modelů želvušek, které jsou ukryté na 100 místech v jižních Čechách.

Vysoká škola technická a ekonomická připravila Leteckou noc i virtuální realitu

Na místa, kam se běžně dostanou pouze studenti a vyučující VŠTE, se již tento pátek podívá široká veřejnost. Ta se v rámci Noci vědců dostane do zdejších laboratoří, které slouží studentům technických programů strojírenství, stavitelství či doprava a logistika. Kromě samotného vybavení laboratoří zde budou pro návštěvníky připraveny nejrůznější aktivity jako například Letecká noc, při které se návštěvníci dozví, jak by to vypadalo, kdyby se pohybovali rychlostí světla. Zároveň bude připraven i simulátor dronů s FPV brýlemi. Chybět nebudou ani aktivity pro nejmenší návštěvníky, kteří si budou moci vyzkoušet různé hry zaměřené na čas a posloupnost děje nebo vyrobit sluneční hodiny.

Hvězdárna zve k cestě do vesmíru rychlostí světla

Již tento pátek se v Českých Budějovicích koná tradiční Noc vědců. Můžete vyrazit i do planetária.Již tento pátek se v Českých Budějovicích koná tradiční Noc vědců. Můžete vyrazit i do planetária.Zdroj: Archiv pořadatelů

Českobudějovická hvězdárna a planetárium nabídne návštěvníkům promítání. Ve filmu "Na paprsku světla" se diváci vypraví do ohromujícího kosmu. Od Slunce až po neuvěřitelná vesmírná zákoutí vzdálená triliardy kilometrů - to vše rychlostí světla. Kolik času taková cesta zabere? "Pouhých" 10 miliard let. Pražský orloj je unikátní památkou. Ve vizuální prezentaci se návštěvníci dozví, co vše orloj zobrazuje a jak se vyznat v jeho symbolech. Při projekci v digitálním planetáriu pak pozorovatelé zjistí, že hvězdy a souhvězdí nejsou věčné a za doprovodu hudby se vypraví i do budoucnosti.

Cestujte v čase s Eurocentrem a Europe Direct České Budějovice

Eurocentrum a Europe Direct České Budějovice si pro velké i malé účastníky Noci vědců připravilo bohatý program. Rádi soutěžíte a chcete se dozvědět něco nového o EU a vědě v Evropě? Těšit se můžete rovnou na dvě soutěže, v rámci kterých můžete vyhrát zábavně vzdělávací hry „Znáte Evropu?“a „BrainBox Vynálezy“.

Dospělí můžou soutěžit také online a vyplnit si kvíz na webových stránkách Noci vědců, stejně tak bude kvíz k vyplnění na stánku před Akademickou knihovnou Jihočeské univerzity v den akce. Ve kvízu se setkáte se známými evropskými vědci, jejich objevy a významnými roky jejich života.

Již nejméně dva týdny jsou klíšťata aktivní.
VIDEO: Klíšťata se mají čile k světu, ze stromů na lidi opravdu neskáčou

Děti si vyzkouší správně seřadit kartičky se známými vynálezy dle roku jejich objevení do časové osy. Byla vynalezena první tužka nebo guma? Kdy se začal používat zubní kartáček? A kdy byl vynalezen mobilní telefon? Na všechny tyto otázky dostanete odpověď a dozvíte se toho ještě mnohem více!

Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.

Daniela Procházková, mluvčí Biologického centra AV ČR České Budějovice