Se spoustou otázek očekávají stovky dětí na Českobudějovicku páteční noc. Mnohé z nich ji totiž vůbec nestráví ve svých postelích, ale v obecních či školních knihovnách. Devět takových zařízení v našem regionu se zapojilo do tradiční dubnové akce Noc s Andersenem.

Během ní účastníci poznají místa, která obvykle navštěvují jen ve dne. A netěší se jen na čtení nádherných příběhů či netradiční nocleh. Tajemstvím jsou zatím zahalena mnohá překvapení, zajímavé návštěvy, hry, soutěže či dokonce dobrodružné noční výpravy.

Pokud chcete aspoň trochu nahlédnout pod pokličku toho, co se chystá, tak vězte, že se například všude bude číst z knihy, která dosud nevyšla… Jak to? Inu spáči mají svolení Renaty Štulcové přečíst si speciálně upravenou kapitolku z její knihy „Mojmír – Cesta pravého krále”, která popisuje historické události na Moravě ve 13. století.

Na společnou četbu naváže i soutěž – tentokrát luštění v hlaholici. Děti budou soutěžit také s Alíkem, Čítárnami, ComputerPressem, záludnou otázku připravuje jako obvykle podivný skřet Čtisibrýl Ušatý. Do půlnoci mohou děti poslat své hlasy nejlepší knížce roku 2008. A od půlnoci budou zase společně přemýšlet o své nejmilejší knížce, které dají hlas v anketě Kniha mého srdce.

Na Českobudějovicku nedá Andersen spát dětem v Borovanech, českobudějovické Základní škole O. Nedbala, v Dubném, Hrdějovicích, Ledenicích, Lišově, Mydlovarech, v Plavě a Rudolfově.