V Temelínské jaderné elektrárně například nasadili na Štědrý den tři stovky zaměstnanců, kteří se střídali ve třech směnách. Podle tiskového mluvčího elektrárny Marka Svitáka vyrobily minulý rok dvě české jaderné elektrárny 60% elektrické energie spotřebované o Štědrém dnu. „Loni se na Štědrý den v České republice spotřebovalo 161 miliónů kWh elektřiny,” upřesnil Marek Sviták s tím, že plný výkon obou českých jaderných elektráren je plánován i na letošní závěr roku.

V Temelíně se pracovníci střídali v nepřetržitém provozu po osmi hodinách. Na svátky se ale neplánují žádné zkoušky a jiné činnosti, které by vyžadovaly přítomnost dalších zaměstnanců a Vánoce jsou srovnatelné s provozem o víkendech.

Jedním z těch, kteří na Štědrý den pracovali byl Radek Drunecký, operátor primárního okruhu (jaderné části elektrárny). Spolu se třemi kolegy nastoupil na blokovou dozornu v deset hodin večer a bezpečný provoz bloku zajišťoval do rána do šesti hodin. „Od vánočního stromku odcházím do práce krátce před devátou hodinou. Rodinný program na Štědrý den si časově upravíme tak, abychom vše zvládli před mým odchodem,“ říká k tomu Radek Drunecký.

Jeho směna na blokové dozorně speciální vánoční rituály nemá. „Vzájemně si ale ochutnáme vánoční cukroví,“ zmínil s úsměvem Drunecký.

Vedle Temelína museli do nepřetržitých provozů hasiči, zdravotníci nebo policisté.

Českobudějovický dopravní podnik omezil provoz, ale přesto měl ve službě asi třicet lidí. „Tak jako každým rokem, byl i letos provoz linek MHD na Štědrý den omezen. Provoz některých byl ukončen již v odpoledních hodinách,” uvedl Radek Filip, vedoucí oddělení strategie a řízení dopravy.

Letos ale byl nově zachován provoz všech trolejbusových linek bez omezení dle sobotních jízdních řádů. Stejně tak nebyl omezen provoz nočních linek během celých vánočních svátků. „Na zajištění provozu MHD o Štědrém večeru se podílí řidiči, dále pak pracovníci centrálního dispečinku, výpraven a opraven,” vypočetl Filip, kde všude je třeba zajistit službu. „Štědrý večer tak pracovně stráví více než třicet zaměstnanců Dopravního podniku, díky nimž mohou lidé alespoň v omezené míře cestovat například na půlnoční mši nebo navštívit známé,” doplnil Filip.