Škody eviduje společnost E.ON na rozvodech elektřiny, ale většinou v okrese Jindřichův Hradec. "Máme hlášeno několik desítek poruch na  nízkém napětí i poruchy na distribučních trafostanicích," uvedl k rannímu přehledu škod mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha a dodal, že poruchy jsou hlášené také na síti vysokého napětí, ale je jich méně než na síti nízkého napětí. Mezi postiženými oblastmi jmenoval mluvčí Českovelenicko, Slavonicko, Třeboňsko a z obcí například Halámky a Mladošovice. Počet domácností, které jsou bez proudu odhadl Vladimír Vácha možná až na stovky. Podle mluvčího E.ONu ale počet hlášených škod možná v průběhu dopoledne ještě vzroste.

Vichr poznamenal také doopravu na železnici. "Popadané stromy zkomplikovaly dopravu na hlavní trati České Budějovice - Plzeň, konkrétně v úseku Ražice - Protivín, kde popadaly stromy na trolejové vedení," informovala mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. "Odhadujeme, že komplikace potrvají celé dopoledne, ale bude se jezdit odklonem Ražice - Putim - Protivín, takže spoje budou mít zpoždění," doplnila Radka Pistoriusová.

Na zledovatělé vozovce havaroval v pátek ráno autobus nedaleko obce Újezd u Vodňan.

Nehoda se stala kolem osmé hodiny u obce Újezd. Strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková našemu Deníku řekla, že autobus havaroval na zledovatělé silnici. "Zajel ke krajnici a následně sjel do příkopu, kde se převrátil na bok," popsala Jaromíra Nováková s tím, že při nehodě se lehce zranila jedna z cestujících. Mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková doplnila, že se jedná o studentku z Budějovic, kterou zdravotníci převezli do tamní nemocnice. "Její zranění nejsou vážná, byla pouze potlučená a vezli jsme ji na rentgen," dodala Petra Kafková. Vyprošťování autobusu bude trvat celé dopoledne, podle prvotních odhadů asi do 11 hodin.

Na Českobudějovicku se vichr obešel bez větších škod.

První kontrola obecního majetku v Horní Stropnici po nočním vichru dopadla dobře. Podle všeho živel nezpůsobil na obecních budovách škody. Jak dopadly lesy se ale teprve uvidí.

"Střechy to přežily," konstatoval stručně Pavel Zifčák, který má na starosti obecní majetek, po ranní obhlídce budov. Upozornil ale, že vichr  vyvrátil strom na silnici na Dobrou Vodu. "Strom už včera rozřezali a odstranili hasiči," ocenil dobrovolné hasiče Pavel Zifčák a dodal, že větve se na silnicích objevily i jinde.

Lesní škody se chystal správce obecních lesů Luboš Šulista v pátek po ránu teprve zkontrolovat. "Do lesa teprve jedu. Myslím si ale, že tam žádné větší škody nebudou," zmínil Luboš Šulista, ale zdůraznil, že je to jen odhad.

Silný vítr provázelo v regionu i sněžení, které má pokračovat i v pátek a o víkendu.