Sportovní halu v českobudějovické Stromovce, kde hrají své zápasy třeba volejbalový Jihostroj nebo florbaloví Štíři, čeká v létě demolice. Do srpna 2019 zde má vzniknout zbrusu nový víceúčelový objekt. Tento týden doladila českobudějovická rada města poslední podrobnosti chystaného výběrového řízení na dodavatele prací.

Projekt nové haly daroval městu volejbalový klub. Pochází z dílny Ateliéru 8000. Hlavní změnou bude to, že místo jedné palubovky vzniknou dvě. Kapacita většího hlediště bude až 2690 diváků, což je prakticky dvojnásobek současného stavu. Přitom nabídne větší pohodlí. Směrem k řece Vltavě bude mít objekt prosklené průčelí.

Podle náměstka primátora Petra Holického by se v únoru měly přijímat žádosti o účast ve výběrovém řízení. Bude dvoukolové. Nejprve si město ověří kvalifikační předpoklady uchazečů. Ti, kteří postoupí do druhého kola, se pak utkají o zakázku formou cenové nabídky. Smlouva by se mohla podepisovat v květnu. Předpokládaná cena nového víceúčelového objektu je 312 milionů korun.

Sportovní kluby ovšem čeká velké stěhování. Náhradní působiště intenzivně hledají například volejbalisté.

Nová hala v českobudějovické Stromovce by se měla stavět 13 měsíců. Tak, aby byla dokončena v létě 2019. V nejbližších dnech by mělo být vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavebních prací. Podle náměstka primátora Františka Konečného budou kvalifikační předpoklady pro uchazeče o zakázku nastaveny přísně. Město chce jako partnery silné společnosti se zkušenostmi s akcemi nad 100 milionů korun, ne takzvané garážové firmy.

HLEDÁNÍ

Velké stěhování čeká od léta všechny sportovce a oddíly. Asi největší změna to bude pro volejbalový VK České Budějovice, který má v hale i kanceláře, nejen sportovní zázemí. Podle manažera klubu Roberta Mifky se nyní v první řadě hledá místo, které by nabídlo dostatečné tréninkové i zápasové možnosti a také potřebné kanceláře. „Nejde se přesouvat jednou tam a jednou tam,“ vysvětluje Robert Mifka, proč chce klub maximálně omezit případné cestování a najít si jeden vyhovující objekt. Zatím se jedná, jasno by mělo být zhruba do konce března. V květnu a červnu se klub chce se vším zázemím přestěhovat a v srpnu už zahajuje tréninky na novou sezonu, která začne na přelomu září a října.

Českobudějovická sportovní hala.
Sportovní hala počítá poslední měsíce existence


Z možných variant zatím trochu vypadla českobudějovická Sokolovna. Chybí jí potřebná šířka vedle hrací plochy. Robert Mifka ale nevylučuje, že by se v ní narázově nějaký zápas odehrát mohl. Pro pravidelné působení volejbalistů má ale Sokolovna příliš naplněný program. „Zatím zaznamenáváme vstřícný přístup, všude se nám pokoušejí vyjít vstříc,“ říká však o hledání dočasného azylu Robert Mifka s tím a dodává, že prioritou je zůstat v krajském městě, pokud to bude možné.

ATLETI

Natrvalo se z haly vystěhují atleti. Ti zatím využívají v západní části objektu běžecký koridor, se kterým se zde do budoucna nepočítá.

SKLO. Prosklené východní průčelí  má mít nová hala v českobudějovické Stromovce.  Objekt nabídne dvě palubovky.
Volejbalisté Jihostroje zvažují cesty po kraji, přijdou o halu


Nový koridor se chystá město vybudovat podle náměstka primátora Petra Holického ve Čtyřech Dvorech v areálu základky v ulici O. Nedbala. Podle náměstka primátora Petra Podholy je zde dostatek místa pro podobnou investici. Stavba koridoru by mohla začít koncem roku. Měl by stát asi 18 milionů korun.