„Teprve teď můžeme považovat cyklostezku Jezerní za dokončenou. Celkové náklady na ní činily 45 milionů korun,“ řekl Oto Řezáč, starosta Frymburka.

Trasa vede po skalnatém břehu lipenského jezera, cyklisté tu musí dávat pozor. Všechna riziková místa proto budou označena a stezka je osazená veřejným osvětlením. „Zhruba od května do konce září budeme svítit celou noc. Prodlouží se tak provozní doba stezky a například in–line bruslaři, kteří potřebují více prostoru, zde mohou jezdit v pozdějších hodinách,“ dodal Řezáč.

Cyklostezka Jezerní je již volně přístupná. 1. května bude slavnostně otevřena a pokřtí ji frymburský farář. Stane se tak u příležitosti zahájení cyklistické sezony v kraji.

Akce k zahájení sezony má název S kolem k šumavskému moři a začíná v sobotu 1. května od 10 hodin. Na účastníky čekají dvě okružní trasy kolem Lipenské přehrady. „Kratší dvacetikilometrová trasa je vhodná pro rodiče s dětmi. Cyklisté se navíc mohou zastavit u vodní elektrárny a zdarma si jí prohlédnout,“ uvedl organizátor Jaroslav Fischer. Delší trasa měří 50 kilometrů a zájemci si ji mohou ještě zpestřit výjezdem na Vítkův Hrádek. „Chceme tam dostat zdatnější cyklisty, proto jsme na Hrádku domluvili doprovodný program,“ doplnil Fischer. Kulturní a sportovní program čeká na děti a dospělé i v ostatních obcích a místech na trase.

Na zahájení sezony se mohou vypravit lidé z celého kraje, přivezou je sem cyklobusy. Ty vyjíždí z Českých Budějovic, Strakonic, Písku, Jindřichova Hradce a Tábora a staví v dalších městech po trase. „Doprava tam i zpět je zdarma. Zájemci si pouze musí rezervovat místo na recepci hotelu Frymburk,“ připomněl Fischer.