„Takový počet pro řízení města naprosto stačí," je přesvědčen sociální demokrat Miroslav Joch, lídr druhé nejsilnější strany v budějovickém zastupitelstvu.

Dění na radniciPovolební koalice ANO 2011, HOPB, KDU-ČSL a TOP 09 stála v čele radnice 220 dní. Na konci letošního června zastupitelé těsnou většinou hlasů primátora Jiřího Svobodu (ANO 2011) a tři z jeho náměstků Iva Moravce (HOPB), Františka Konečného (ANO 2011) a Tomáše Bouzka (TOP 09) odvolali z funkcí. Od té doby město vede torzo původní rady města v čele s náměstkem Petrem Holickým (ANO 2011). Ten je pověřený výkonem pravomocí primátora.

Jak ale zmínil odvolaný primátor a předseda místní organizace ANO 2011 Jiří Svoboda, zatím není jasné, jak si případní koaliční partneři rozdělí kompetence. „V otázce portfolia jednotlivých náměstků panují poněkud rozdílné názory. Některé sféry se ještě nepodařilo zařadit," naznačuje jeden z nedořešených sporných bodů úterního jednání.

Podle zastupitele za KDU-ČSL Rudolfa Vodičky o osudu rozpracované dohody rozhodne to, zda ke shodě dospějí představitelé ANO a sociálních demokratů. „My bychom rádi nárokovali post jednoho z náměstků," doplňuje požadavek lidovců. Nevylučuje ale ani variantu, že současná koaliční jednání naopak zcela ztroskotají.

Křehká koalice se ohlíží i po hlasech zvenčí

Staronový problém jen těsné většiny hlasů v zastupitelstvu může zkomplikovat situaci nově se rodící koalici. Přestože se na radnici rýsuje nemalá výměna stráží, silnou koalici se zřejmě nepodaří sestavit. I tak by za jistých okolností mohla fungovat.

„Mantinely, které nastavily další politické subjekty, už víc možností na sestavení koalice nedávají," připomíná těžko řešitelnou situaci na českobudějovické politické scéně Rudolf Vodička (KDU-ČSL). „Za dané situace bude v koalici potřeba silná disciplína a dobrá komunikace," je přesvědčen.

Zástupci jednotlivých stran přitom dávají najevo, že při hlasování do jisté míry počítají i s podporou některých dalších zastupitelů. Jak podotýká lídr ANO 2011 Jiří Svoboda, potenciální partneři nehledají dalšího člena koalice, ale podporu ostatních jednotlivých zastupitelů napříč stranami.

„Dokážu si představit, že se domluvíme s kýmkoli. Ale rozhodně ne výměnou za nějaké trafiky! Případným spojencům ovšem můžeme nabídnout podporu v takových programových bodech, které budou i součástí koaličních cílů," zdůrazňuje Rudolf Vodička.

Součástí možné koalice by mohli být i občanští demokraté. Dosavadní rozhovory o případném spojenectví hodnotí českobudějovický zastupitel za ODS Michal Šebek dobře. Podle něj bylo úterní jednání čtyř stran konstruktivní a věcné, i když stále zůstávají body, o kterých se ještě bude dál jednat. „Cítím, že účastníci jednání mají zájem se domluvit," konstatoval Michal Šebek a připojil, že podle něj se ukázalo, že delegovaní zástupci všech čtyř stran jsou si lidsky blízcí a jsou spolu schopni komunikovat.

Rozložení sil v zastupitelstvu:ANO 2011 - 9 mandátů
HOPB - 8 mandátů
ČSSD - 8 mandátů
KSČM - 6 mandátů
Nezávislí - 5 mandátů
TOP 09 - 3 mandáty
KDU-ČSL - 3 mandáty
ODS - 3 mandáty