„Když přecházím Mánesovu poblíž Domu dětí, mají zároveň zelenou i auta odbočující z Lidické ve směru z centra na Mánesovu směrem na Dlouhou louku. Už nejednou tu auto přede mnou zastavilo doslova na poslední chvíli," doplnila.

Podobným obrázkům by měl být ještě letos konec. Kraj ve spolupráci s městem totiž chystá úpravy zmíněné křižovatky.

Krajský radní pro dopravu Antonín Krák upřesnil, že v křížení ulic, konkrétně na východním ramenu Mánesovy a jižním ramenu Lidické třídy, přibudou další samostatné odbočovací pruhy. Až do křižovatky budou moci nově najíždět autobusy v takzvaném preferenčním pruhu. A co je neméně podstatné – zvýší se bezpečnost chodců rozdělením vyznačených přechodů známými ostrůvky.

Člen dopravní komise rady města Stanislav Rataj doplnil, že přidání jízdního pruhu na Lidickou třídu pro vozidla odbočující doprava ovlivnila i chystaná výstavba nového vícepodlažního objektu Modrá hvězda. Ten by měl zaplnit dosud volný prostor na jihozápad od křižovatky.

Obavám lidí o život bude brzy konec

Vjezd do Modré hvězdy projektanti naplánovali přibližně na úrovni ulice U Malše. Další jízdní pruh zde tedy má předcházet dopravním komplikacím. „Je to dobrý kompromis," komentoval Stanislav Rataj výsledek jednání o uspořádání křižovatky. Připomněl ale, že křižovatka se řeší samostatně a projekt Modré hvězdy také.

Podle mluvčí českobudějovického magistrátu Jitky Welzlové nabylo stavební povolení k objektu Modrá hvězda právní moci 18. října loňského roku.

Hlavním investorem úprav křižovatky, které budou stát asi 25 milionů korun, je Jihočeský kraj. Radní kraje již v minulém týdnu schválili zadání veřejné zakázky na rekonstrukci tohoto dopravního uzlu. Město pak ze svých zdrojů uhradí úpravy chodníků a veřejného osvětlení v ceně okolo 1,5 milionu korun.

Zhotovitel stavby by měl být znám v červnu tohoto roku, práce zřejmě začnou v prvním prázdninovém měsíci.