Tvrdí to členové spolku tří zemí Schwarzenberg, k němuž se hlásí 28 českých, rakouských a bavorských obcí s celkem 130 tisíci obyvateli.

Zástupci spolku jsou připraveni záměr prosadit. Argumentů pro 2,4 kilometru dlouhou lanovku, která by vedla z Nové Pece na Hraničník, mají několik.

„Na rakouské území přijíždí ročně asi třicet procent českých turistů, což je osmdesát tisíc lidí. A tito lidé, místo aby jeli dva až tři kilometry lanovkou, objíždějí třicet kilometrů tam a třicet zpátky. Samozřejmě většina z nich přijíždí osobními auty, což není šetrné vůči životnímu prostředí,“ uvedl předseda spolku tří zemí Walter Höllhuber.

Lanovku s jednou či dvěma odjezdovými trasami by uvítali také podnikatelé z lipenských obcí. „Čeští turisté přivezou ročně na Hochficht čtyřicet dva milionů korun. A tyto peníze by mohly zůstat doma,“ řekl Jiří Hůlka, starosta obce Horní Planá, která rovněž figuruje ve spolku tří zemí.

Houpačka spojující rakouský lyžařský areál s Lipenskem by navíc dle jeho slov, mohla do regionu přitáhnout i rakouské a německé turisty.

Plány postavit přeshraniční lanovku, ale mají velký háček. Záměr odmítá ministerstvo životního prostředí a Správa národního parku a CHKO Šumava.

„Trasa navrhované lanovky a odjezdová trasa prochází cenným územím první zóny,“ vysvětlil tiskový mluvčí Správy národního parku a CHKO Šumava Radovan Holub. O tom, zda by mohla Správa parku do tří let lanovku povolit, odmítl Holub spekulovat s tím, že Správa parku preferuje rozšíření cesty na rakouské svahy přes Zadní Zvonkovou, tedy s třicetikilometrovou oklikou.

„Myslíme si, že lanovku prosadíme,“ je přesvědčen Hůlka. Celá stavba lanovky a odjezdové trasy, včetně sněhových děl a potřebných zařízení, by vyšla asi na tři sta milionů korun. Ty by hradili soukromí investoři s přispěním obcí.

Spolek je pro lyžování i na Špičáku

Spolek tří zemí je volné sdružení obcí, které si klade za cíl vytvářet a prosazovat projekty, z nichž by těžil celý region a spojoval obyvatele na české, rakouské a bavorské straně.

Už před dvěma lety spolek dosáhl otevření hraničního přechodu Zadní Zvonková – Schöneben pro automobilovou dopravu. Nyní usiluje o výstavbu čtyřsedačkové lanovky z Nové Pece na Hraničník, což je vrchol sousedící s lyžařsky oblíbeným Hochfichtem.

„Naší prioritou je, aby se cesty zkracovaly. Hochficht navštěvuje ročně dvě stě až dvě stě šedesát tisíc hostů. Třicet procent z nich jsou čeští turisté, kteří musí jet šedesátikilometrovou zajížďku. Přitom by mohli lyžovat doma,“ poznamenal starosta rakouského Ulrichsbergu, jež je členem spolku tří zemí, Wilfried Kellermann.

Podle zástupců spolku je dobrou zprávou také to, že se v jižních Čechách obnovují železniční tratě. „Bylo by dobré, aby trať vedla až k lanovce,“ poznamenal předseda spolku Walter Höllhuber. K tomu by dle plánů postačilo protáhnout stávající koleje z Nové Pece o osm set metrů.

„Efekt pro regionální rozvoj bude maximální,“ dodal k záměru vybudovat lanovku na české straně Smrčiny starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Ministerstvo životního prostředí je zásadně proti stavbě lanovky, ale je svolné k jinému řešení. Kompromisní variantou lyžařského areálu na české straně Šumavy je lokalita Špičák u Horní Plané v části vojenského prostoru Boletice.

„Rozvoji cestovního ruchu by nový lyžařský komplex rozhodně prospěl a my jsme pro to, aby vznikl,“ řekl Hůlka. „Ale bude potřeba minimálně deset roků k tomu, abychom se dostali na startovní čáru pro jeho realizaci,“ dodal.

Spolek tří zemí se při své prezentaci, která se uskutečnila minulý týden v krajské metropoli, zároveň distancoval od blokád hranic kvůli provozu JE Temelín s tím, že ubližují společným přeshraničním projektům a narušují vztahy mezi těmito oblastmi. Spolek se také vyjádřil proti instalaci větrných elektráren na Šumavě.