Kalendáře tehdy ukazovaly na datum prvního května roku 1959. Přesně v ten den zavedl českobudějovický dopravní podnik autobusovou linku do Nových Homolí.

A v sobotu to Novohomolští oslavili. Dopravní podnik (DP) přijel s autobusem avizujícím sto let existence společnosti, kterým pak provezl děti. Akci si nenechala ujít ani řada pamětníků. Mezi nimi byl i Jaroslav Pečl, který před padesáti lety pracoval právě u dopravního podniku a také se podílel na zavedení linky do Nových Homolí.

„Pracoval jsem tam jako ekonomický náměstek. Pan ředitel mě pověřil zpracováním a vyřízením onoho pro Homole tak důležitého úkolu. Tehdy mě pan Bína a Graman s myšlenkou zavedení nové linky aktivně a neúnavně zaměstnávali,“ povídal téměř devadesátiletý Jaroslav Pečl. „Také nám pomohlo, že je kousek odtud letiště. Řekli jsme si, že mohou vojáci jezdit autobusem a měli by to tak kratší do Budějovic,“ vzpomíná Pečl.

Budoucnost

Autobusové spojení krajského města a Nových Homolí bylo tehdy pro obec jenom dobře. „Všichni víme, že když už sem autobus jezdí tolik let, že to přineslo velikou změnu v životě našich spoluobčanů. To se týkalo jak dopravní obslužnosti, tak ale i pracovních příležitostí,“ podotkla na oslavě starostka Homolí Marie Štěpánková.

A jak bude vypadat budoucnost městské hromadné dopravy v Homolích?

„Například na navýšení počtu linek, které sem jezdí, nemáme v současné době finance. I když je pravda, že se obec rozrůstá a máme už skoro dvanáct set obyvatel, ale bohužel z finančních důvodů to nejde. Je jasné, že by více autobusů obci a její atraktivitě jenom prospělo,“ uvedla Štěpánková.

Takže lidé z Homolí a ostatních přidružených obcí se musejí zatím spokojit s tím, co mají. „Určitě by lidé chtěli přidat více linek, ale je to všechno o penězích. Ale současný stav bychom chtěli udržet,“ doplnila starostka s tím, že za provoz platí DP obecní kasa milion ročně.