Pracovníky s košťaty a zametací stroje budou nyní lidé potkávat v ulicích měst na Českobudějovicku. Začíná totiž jarní úklid. Ve většině obcí by mělo být vše hotovo do měsíce. Někde s očistou ulic pomáhají i dlouhodobě nezaměstnaní, někteří starostové také plánují nákup nové techniky.

Již začátkem února odstartoval strojní úklid komunikací a chodníků v Českých Budějovicích. Minulý týden navíc firma .A.S.A. ve spolupráci s městskou policií likvidovala provizorní příbytky bezdomovců, které hyzdily okolí a svým zápachem obtěžovaly kolemjdoucí.

Komplexní jarní úklid v Budějovicích ale podle mluvčí .A.S.A. Marie Mockové začne až 10. dubna. Postupovat se při něm bude podle harmonogramu, který schválí rada města. „Uklízet budeme v pracovních dnech. Předpokládané ukončení prací připadá na 10. června. V případě nepříznivého počasí počítají pracovníci s rezervou několika dní,“ doplnila Mocková. Náklady na úklid krajského města budou pravděpodobně stejné jako v minulém roce, tedy okolo půl milionu korun.

Do prací se tu ale letos poprvé zapojují dlouhodobě nezaměstnaní, kteří si takto mohou přivydělat. „Nyní má město uzavřenou smlouvu s třiceti občany, kteří pobírají dávku v hmotné nouzi. Dalších dvanáct ji bude podepisovat. Nezaměstnaní již uklízeli například starou tržnici a parkoviště u Kauflandu, prostor s rampami za sportovní halou, lávky přes Vltavu nebo parkoviště a parčík v Žižkově ulici,“ vyjmenovala mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Další zájemci se mohou stále hlásit na odboru správy veřejných statků.

Díky aktivitě obyvatel mizí nečistoty z Nových Hradů. „Mnozí už sami uklidili chodník před svým domem a někteří i cestu. V naší ulici jsme se takhle v neděli potkali se sousedy,“ vyprávěl starosta Vladimír Hokr. V terénu včera také byl zametací stroj technických služeb města.

Ten je však podle Hokra poměrně zastaralý a obec by si proto chtěla pořídit nový. „Podáváme žádost o dotaci na nákup multifunkčního stroje, který zvládne prach a díky různým nástavcům by pomáhal i v zimě. Myslím, že u nás je taková technika zapotřebí,“ uvedl Hokr. Stroj bude stát více než dva miliony korun. Pro město je tak důležitý, že kdyby dotaci nezískalo, uvolní peníze z vlastního rozpočtu.

Jarní úklid v Nových Hradech bude trvat minimálně dva týdny. Také zde s ním pomáhají dlouhodobě nezaměstnaní. Očista začíná u hlavních cest vedoucích do centra, ke škole či ordinaci lékaře. Jakmile technické služby vyčistí město, zamíří do přilehlých osad.

Nákup nového zametacího stroje plánují i v Lišově. „Chtěli bychom takový, který může projíždět po chodníku a umožní tak lépe uklidit ulice,“ přiblížil starosta Jiří Švec. Předpokládaná cena vozu je přes dva miliony korun a město by na něj rádo získalo dotaci od ministerstva životního prostředí. Pokud se to nepodaří, bude hledat peníze ve vlastních zdrojích.

Brzy začne jarní úklid v Trhových Svinech. Měl by zahrnovat zametání, odklízení posypu po zimě a údržbu zeleně. Pracovníci budou uklízet od nejfrekventovanějších cest na sídlišti, přes nádraží, autobusové zastávky a náměstí až do místních částí. Vše by mělo být hotové do měsíce.

Počítá se, že ruku k dílu tu opět přiloží nezaměstnaní. „Máme s nimi ty nejlepší zkušenosti a rádi bychom ve spolupráci pokračovali. Přivydělává si u nás takto asi pět lidí, většinou ze Svinů, kteří jsou za tu možnost rádi,“ komentoval starosta Radislav Bušek.

Po 25. březnu vyjedou čisticí stroje také do ulic Týna nad Vltavou. Postupovat budou stejně jako při zimní údržbě, to znamená od středu města po okrajové části a přilehlé obce. „Uklízet se bude strojově i ručně. Je třeba především odstranit posyp, kterého je po zimě na komunikacích hodně,“ doplnil starosta Milan Šnorek. Úklid potrvá do konce dubna.

Ve Zlivi zahájí jarní očistu veřejných prostranství v úterý 15. března. Pracovníci tu na trase od hřbitova přes ulici Tyršovu až na Dolní náměstí posbírají odpadky, shrabou listí a zametou cesty. Všichni dobrovolníci ochotní pomoci jsou srdečně vítáni.