Spuštění nových multiplexů zbaví také Jihočechy špatného obrazu televize Prima. „Všechny programy mi jdou normálně, jenom Prima strašně zrní, vůbec mi nejde naladit a netuším, čím to může být,“ posteskl si jednapadesátiletý Karel Dvořáček z Českých budějovic.

Za zhoršeným obrazem vysílaného programu Primy podle Františka Klapala, majitele firmy F&K, která se zabývá prodejem satelitní a anténní techniky, stojí vysílač na Javořici. „Kleť má slabší vysílač a je proto rušena a ovlivňována silnějším vysílačem, který je na Vysočině,“ vysvětlil Klapal.

Sedm programů

Díky novým šumavským multiplexům 2 a 3 si majitelé set top boxů budou moci naladit celkem sedm kanálů. „Multiplex 2 bude vysílat Novu, Novu Cinema, Primu, Primu Cool nebo TV Barrandov. Multiplex 3 zatím stanici Z1 a Public TV. V budoucnu se ještě rozšíří o dva až tři programy,“ dodal.

I s pomocí nových multiplexů na Kleti dosáhne pokrytí digitálním vysíláním téměř dvou třetin obyvatel.

„Digitálním vysíláním multiplexu 2 vzroste pokrytí na šedesát tři procent. V horizontu tří až pěti let by měl navíc přibýt multiplex 4 se zhruba čtyřmi programy,“ objasnil Klapal.

Problém může nově zaváděné digitání vysílání způsobit televizorům s větší úhlopříčkou. „Veškerá tato vysílání jsou ve standartním vysílání (SD) Mpeg2, což pro televize full HD o úhlopříčce větší než sto centimetrů může znamenat problém při zobrazování. Pro takové televizní přijímače je doporučováno tzv. HD vysílání, ale to je v našem regionu dosažitelné zatím pouze ze satelitu,“ upřesnil František Klapal.

Kleť není posledním vysílačem, jehož úprava byla na letošní rok plánovaná. „Do konce září ještě začneme digitálně vysílat ze sušického vysílače Svatobor,“ uvedl vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých radiokomunikací Jiří Vykydal.

Tadeáš Nový