„Jmenuje se L.P. 1649 a na stupňovitost je to deset a půlka,“ řekl Vlastimil Matej exkluzivně pro Strakonický deník přímo na spilce. Podle něj nejde o extra silné pivo, které je tak vhodné pro současné horké počasí. „V pivu je použita čistě jedna odrůda chmele zvaná Bohémie, která je v historii pivovaru použita poprvé. Navíc je to během posledních let poprvé, kdy se používá jeden typ chmele na celou várku. Obvykle se receptura skládá ze dvou nebo tří chmelů,“ pokračuje sládek.

Vlastimil Matej je v pozici sládka cca půl roku a nové pivo je v jeho funkci zároveň jeho prvotinou. Přesto se odhodlal poněkud vystoupit z tradice sladších piv (výjimkou jsou například Otavský Zlatý nebo světlý Klostermann) a uvařit pivo, které překvapí svojí hořkostí. „Bohémie je poměrně nová odrůda na českém trhu a vyznačuje se hořkostí a výrazným aroma,“ pokračuje Vlastimil Matej. A proč 10,5? „Nechtěl jsem vařit novou desítku,“ zní odpověď.

Hořká a horká novinka je zatím veřejnosti utajena, k jejímu oficiálnímu čepovanému nabídnutí pivařům dojde v sobotu 22. června na Pivovarské pouti. Od pondělí 24. června si ho budou moci zájemci koupit v lahvích 0,75 litru a se speciálními etiketami v pivovarské prodejně. Zatím je uvařeno 170 hektolitrů, tedy 34 000 piv. Dalším cílem je pivo udržet do oficiálních oslav výročí pivovaru 24. srpna.

Ostatním novinářům bude nové pivo představeno v pondělí 17. června na tiskovce v Degustovně strakonického pivovaru.