Jiří Svoboda si chce aktuálně naordinovat drobný odpočinek a věnovat se chalupě, kterou trochu zanedbával. „Do důchodu se nechystám,“ říká Jiří Svoboda, ale připojuje, že to zároveň neznamená, že by visel na telefonu kvůli hledání nového místa. „To určitě ne. Půjde-li něco šikovného okolo, uvidíme,“ dodává bývalý primátor, který nadále zůstává třeba budějovickým nebo jihočeským krajským zastupitelem.

Post v čele města opustil bez nostalgie. „Když jsem chodil na gymnázium, šel v biografu film, ve kterém závodila auta přes celou Ameriku,“ říká Jiří Svoboda a připojuje, že první krok italského člena jedné posádky byl ulomení zpětných zrcátek. „První zásada italské jízdy, co je za mnou mě nezajímá,“ řekl tehdy filmový jezdec. „To se mi moc líbilo, je to dobrá zásada,“ říká Jiří Svoboda. Střídání v čele města ovšem znamená i střídání v kanceláři v prvním patře historické budovy českobudějovické radnice.

První návštěva byla z Asie

I když už první žena v historii v čele města několik dnů úřaduje, osobní věci si chce přinést až příští týden. „Budou to fotky rodiny,“ říká Dagmar Škodová Parmová s tím, že teď ani nemá čas v klidu se zařídit. „Teď je to v jednom letu,“ vysvětluje s úsměvem nová primátorka, která už ale vedla jednání rady města nebo se seznámila s budoucími kolegy, kteří pracují v kanceláři primátora.

Přijala také první zahraniční návštěvu. To ale ještě na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity, kde končí v pozici děkanky. „Přijala jsem singapurského velvyslance, ale na univerzitě, aby byl s jistotou dodržen protokol a vše bylo v pořádku,“ říká primátorka. Už to ale bylo ve dvojí roli, takže velvyslanec získal informace o univerzitě, knihu o městě a dostal i soudek Budvaru.

Děkanskou kancelář bude Dagmar Škodová Parmová nyní opouštět. Když ji srovná s primátorskou, je děkanská menší, moderní a multimediálně vybavená pro prezentace. Kancelář s výhledem na náměstí Přemysla Otakara II. je dvakrát větší, s obrazy několika osobností, velkým lustrem… „Nejvíce se mi líbí zákoutí s hodinami,“ oceňuje historické hodiny na dřevěném sekretáři, ale podivuje se, že hned vedle stojí moderní skříňka klimatizace.

Podle primátorky je jasné, co určuje genius loci kanceláře. „Dýchne tady na mě historie,“ popisuje Dagmar Škodová Parmová jeden z prvních dojmů, který měla v rozlehlé místnosti, kam se vejdou i městský a český prapor. Bývalý primátor Jiří Svoboda své nástupkyni osobně nic nepředával. Při odchodu vracel například na odbor vnitřních věcí zákon o obcích v posledním znění.