Více než dvě desítky nových dopravních značek, které upravují povolený směr jízdy a omezují tonáž vozidel, se před nedávnem objevily v okolí ulic Elišky Krásnohorské a Jana Čarka v Suchém Vrbném. Místní obyvatelé se však proti tomu bouří. Vadí jim, že tyto značky vnesly mezi řidiče chaos, protože si svým významem někdy vzájemně odporují.

„Nikdy tady žádné problémy nebyly. Teď je však tady takový chaos, že raději všichni jezdí v protisměru, protože by to tu museli složitě objíždět,“ stěžuje si jeden z místních obyvatel František Koukolík. Největší problémy mají podle něj řidiči kamionů, kteří míří do areálu firmy Cargoplane, s. r. o. Přestože při vjezdu z Dobrovodské do ulice Elišky Krásnohorské není tonáž vozidel omezena, při výjezdu z ní tím samým směrem už je značka omezující váhu vozidel do 3, 5 tuny. „Když sem vjedou, tak jsou v pasti. Zpátky musí projíždět kolem školy a navíc v místech, kde nejsou udělané chodníky. Chodí tam hodně pejskařů a maminek s kočárky a teď tudy honí kamiony,“ popisuje Koukolík.

Jeho slova potvrzuje i jednatel společnosti Cargoplane Radek Galeta. „Od té doby, co to přeznačili, je to tady zmatečné. Je tu patová situace, protože kamiony k nám můžou vjet, ale nemůžou vyjet. O řešení tohoto problematického stavu s námi ještě nikdo z magistrátu města nejednal,“ zdůraznil Galeta.

Podle vedoucího odboru dopravy budějovické radnice Jaroslava Mráze došlo ke změně ve značení hlavně proto, že se zde vytvořily nové jednosměrky. Díky tomu zde podle něj přibudou nová parkovací místa. „Lidé parkovali i tam, kde se to nesmí. Ze zákona musí být mezi parkujícími vozidly na obou stranách vozovky třímetrový pruh, ale tady se to nedodržovalo. Bylo hodně stížností, že se tudy nedá pořádně projet, proto se to tam zjednosměrnilo,“ vysvětlil Mráz.

S tímto tvrzením však nesouhlasí další z místních obyvatel Pavel Kalvas. „Asi 40 let tady žádné značky nebyly a byl klid. Párkrát sem přijela odtahovka, ale jinak tu problémy s parkováním nebývaly. Zato když tu chcete projet dneska, tak musíte kličkovat jako zajíc. Vůbec to nechápu,“ zlobí se Kalvas. Nové značení je podle něj zcela nesmyslné, například už jen proto, že by se sem podle něj nemohli dostat ani popeláři. Jejich auto totiž váží mnohem víc než 3, 5 tuny.

„To, co tady vymysleli bez domluvy s občany, je fakt nehorázné. Třeba na Máji by si to určitě nedovolili, tam by je ti lidé ukamenovali,“ říká Pavel Kalvas rezolutně.

Kladné stanovisko k novému značení vydala i Policie ČR. Podle budějovické policejní mluvčí Reginy Tupé to bylo právě kvůli vzniku nových parkovacích míst. „Tato změna by měla přispět ke zlepšení dopravní situace v dané lokalitě. Nová úprava umožnila řidičům legálně parkovat. Je to nastolení právního stavu,“ vysvětlila mluvčí Tupá. K žádným vážnejším problémům zde podle ní v poslední době nedošlo. „Nestala se zde žádná větší nehoda, anebo alespoň nebyla policii nahlášena,“ doplnila Regina Tupá. Její slova potvrzuje i mluvčí městských strážníků Kateřina Bíro. Ani městská policie zde podle ní žádné složitější problémy řešit nemusela.

„Nemáme jediný záznam o tom, že by se zde něco stalo, anebo nám to alespoň nikdo nehlásil,“ uvedla mluvčí Bíro. Tématem jsme se zabývali na základě podnětu čtenáře z našeho pravidelného středečního projektu Z očí do očí.