Architektonická památka, která tvoří jednu ze stran novohradského náměstí, by měla již v letní sezoně 2009 plně sloužit turistickému ruchu jako lázeňský hotel.

„Počátkem srpna se rozjela definitivní etapa rekonstrukce. Jejím cílem je dostavba úplně celého objektu Rezidence, který nabídne svým hostům 140 lůžek, stravovací provozy a wellness zázemí v podobě bazénu, solné jeskyně, individuálních terapií, vířivky a parní komory,“ uvedl ředitel Rezidence Jakub Dvořák.

Nové Hrady se tak po více než dvou stech letech opět stanou lázeňským místem. S objevením léčivé vody v blízké Vilémově hoře v 16. století totiž vznikly v okolí města lázně, které byly známé ještě v 19. století.

Léčivá rašelina

„Usilovali jsme o lázeňský statut, k tomu je potřeba ale léčebný zdroj,“ přiblížil bývalý starosta Nových Hradů a současný krajský radní František Štangl. Jak dále uvedl, město si v minulých letech nechalo zpracovat monitoring vod a rašeliny. Voda jako léčebný zdroj nevyhověla, rašelina ovšem potřebné parametry splňuje. Lázeňský statut ale v dnešní době není pro Rezidenci prioritou, soustředit se chce hlavně na regenerační programy i se zaměřením na alternativní metody.

Kromě turistů, kteří sem přijedou na relaxační a regenerační pobyt, se zde ve větší míře budou setkávat také vědci. Chloubou celého objektu je totiž rokokový sál s kapacitou až sta míst. Tento prostor tak poslouží jako ideální místo pro konání vědeckých konferencí a kongresů, které pořádá Akademické a univerzitní centrum Nové Hrady.

„Budeme se snažit profilovat město Nové Hrady nejen jako město s oživenou tradicí lázeňství a wellness, čisté přírody a cykloturistiky, ale i jako město kongresů a konferencí, s čímž jsme v prvních úvahách ani nepočítali,“ poznamenal Dvořák.

Záchrana objektu

Cesta k záchraně historické památky byla dlouhá a náročná. „Když jsme v roce 1996 od Jihočeských lesů zchátralý objekt kupovali, bylo to určité riziko,“ řekl Štangl s tím, že hlavní obavou zastupitelů bylo, aby objekt nekoupil spekulant a nenechal pak památku zdevastovat úplně.

Po nejnutnějších záchranných pracech v letech 1997 až 2003 pak město našlo strategického partnera – akciovou společnost Rezidence. Ta má nyní objekty v nájmu a po dokončení celé rekonstrukce jí bude majetek převeden.

Obnova památky si celkem vyžádá dvě stě milionů korun, z nichž 61 milionů získala letos Rezidence z evropských prostředků.