Do bublinkové obálky se naházely papírky se jmény všech firem, ovšem do mezery mezi papírem a bublinkami se vložilo pět lístečků, které se pak ‚náhodou’ vylosovaly.

Těmto podvodům při zadávání veřejných zakázek chce zamezit nové vedení budějovické radnice. Zadalo audit na veškeré investice příštího roku, zvažuje audit všech zakázek z minulého volebního období a mění systém jejich zadávání z užšího na otevřený. Zatímco v užším se z jakéhokoli počtu nabídek, třeba padesáti, losem vybere pouze pět, a o nich se rozhoduje, při otevřeném zadávání posuzuje komise všechny. Před pár dny takto radní upravili podmínky projektu na obnovu sídliště Máj za 42,2 milionu korun. Cílem je zamezit korupci a ušetřit.

Investiční akce na příští rok, které exnáměstku Františku Jelenovi schválilo staré zastupitelstvo, dosahují 728 milionů korun. „Podíváme se, na které z akcí už jsou uzavřené smlouvy. Udělá se audit a budou-li tam akce, které pod smlouvami nejsou, tak se bude rozhodovat, zda v nich pokračovat,“ řekl primátor Juraj Thoma.

Tři akce řeší policie

Důvodů je více, jedním z nich to, že chybějí peníze. Na některé z akcí si muselo město vzít úvěr a z operačních programů mělo pak získat další prostředky. Jenže na konci letošního roku schází radnici 170 milionů právě z těchto fondů.

„Peníze nepřišly, protože jednu zakázku vyšetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, tři další policie. Ekonomický náměstek se bojí, že kdyby ten trend pokračoval a k těm 170 milionům by se na konci dalšího čtvrtletí takto přidaly další desítky milionů, tak se rozpočet dostane do složité situace,“ doplnil primátor.

Novou směrnici určující, jak zadávat veřejné zakázky, zpracovává náměstek primátora Kamil Calta. Hodlá posílit kontrolu, přimět členy komisí, aby nebyli ve střetu zájmů, zpřísnit sankce a zajistit, aby město mohlo od smluv ustoupit, když se ukáže, že údaje v nabídce firem byly nepravdivé.⋌

„Město nemůže na zakázkách prodělávat. Proto bude jejich výběr naprosto průhledný bez zažitých zvyklostí o možnostech nějakého obcházení. Každou zakázku většího rozsahu bude komise posuzovat individuálně, počet dodatků, za nimiž se většinou skrývá zdražení, bude mimimální,“ jmenoval Kamil Calta některé z chystaných novinek.

Konec losovaček

Pozornost bude koalice věnovat i podezřele nízkým cenám, kdy firmy cenu takzvaně podtrhnou a poté se striktně dožadují jejího navýšení. Novou směrnici předloží Calta radním do června.

Dokud dokument nevstoupí v platnost, nebude město žádné zakázky zadávat. Podle primátora má koalice ambici stlačit ceny o deset až patnáct procent. U zakázek, které ještě stihla vypsat předchozí rada a kde to je možné – nebyly podané otevřené nabídky – mění noví radní užší řízení na otevřené.

„Takže nebude klasická losovačka, kdy se vždy vylosuje pět firem, které se pak domluví mezi sebou, ale přijmeme všechny doručené nabídky. Je to jedna z cest, že ceny budou nižší,“ vysvětlil Thoma s tím, že takto v úterý změnili zadání u projektu obnovy Máje za 42,2 milionu.

Dlouholetá zastupitelka činná na sídlišti, Marie Paukejová, bere změnu lhostejně. „Pro nás, občany Máje, to prakticky žádný význam nemá. Důležité je, aby radní respektovali naše názory, aby se nezhoršilo životní prostředí, aby nezlikvidovali veřejnou zeleň a hlavně: aby na Máj nevedl obchvat,“ reagovala Paukejová.

Stavební firmy by se měly bát především záměru strany TOP 09. Ta do koalice přišla s tím, že chce udělat zpětný audit všech hotových zakázek z minulého volebního období. Může tak vzniknout seznam firem, které stavby předražovaly.

„Musí o tom rozhodnout koalice, stále o věci jednáme. Ozývají se různé hlasy, že se to dělalo protizákonně, přímo pro nějakou firmu. Já to podporuji, rád bych věděl, jak to bylo: říkají se všelijaké věci a rád bych znal pravdu,“ odůvodnil Kamil Calta.