Na hradě a zámku v Českém Krumlově přichystali pro návštěvníky na sobotu 7. dubna historický průvod na téma Setkání pánů erbu růže u příležitosti 465. výročí sňatku Zachariáše z Hradce s Kateřinou z Valdštejna roku 1553. V prostoru kuchyňské zahrady Paraplíčko vzniká právě Zahradní muzeum. Uvidíte zde zahradní nářadí a příslušenství od 19. století. Kastelán Pavel Slavko vysvětluje: „Již v této chvíli máme soupis 1 200 ks zahradního nářadí a tento základ expozice se bude postupně rozšiřovat,“ nastiňuje koncept muzea kastelán Pavel Slavko. Do budoucna by měli do expozice přibýt včelín, moštárna či sušírna ovoce.

Akce letošní návštěvnické sezony
projekt Po stopách šlechtických rodů pokračuje tématem Šlechty českých zemí v evropské diplomacii
projektu k výročí století republiky se zúčastní Hluboká nad Vltavou
Jihočeská filharmonie v rámci projektu Jihočeská intermezza zahraje na letních nádvořích a zahradách hradů a zámku

Na Hluboké nad Vltavou je otevřena hlavní prohlídková trasa už od 20. března. Nový kastelán Martin Slaba se chce věnovat návštěvníkům zámku a sám je prostory provádět. Jeho prohlídky Osudové osmičky budou na téma výročí sto let české státnosti od května do září. Na mezinárodní den památek 21. dubna bude výjimečně zpřístupněn objekt barokní vodárny v Hluboké-Podskalí u Vltavy.

V pátek provádí na hradě Nové Hrady děti služka Apolena, v sobotu, v neděli a pozítří tam můžete vidět expozici o zvycích a tradicích na zámku a v chalupě. K druhé prohlídkové trase Byt pana správce je nově přiřazen pokojík služebné.

Ve Zlaté Koruně si prvně návštěvníci prohlídnou barokní mnišskou celu a skriptorium.

Unikátní zlatá mince Zvíkov z cyklu Hrady v hodnotě 5 tisíc korun, kterou vydává Česká národní banka, bude představena 29. května na Zvíkově.

Areál Státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci.
OBRAZEM: Letošek na zámku v Hradci patří Černínům