Krátká objížďka v českobudějovické Novohradské ulici, která začala fungovat v pondělí 17. ledna 2022 po poledni, je také premiérou budoucí dálnice u jihočeské metropole. Jde na významném dopravním tahu o první nadjezd nad stavěnou částí dálnice, který mohou využívat řidiči. Zatím je to ale jen polovina kruhového nadjezdu.

Místní objížďka má platit až do října letošního roku. Postupně bude podle Adama Kolouška z tiskového oddělení Ředitelství silnic a dálnic ČR postavena i druhá polovina kruháče. Poloměr hotové stavby bude 48 metrů. Jednotlivé výjezdy budou směřovat na České Budějovice, Straré Hodějovice nebo Trhové Sviny.

Krásné a záhadné...
Od sousedů: Zamrzlé "mořské hvězdice" udivují

Původně měl kruháč v Novohradské mít přímé napojení na dálnici D3, to se ale oproti prvotnímu projektu změnilo a doprava má nyní být v místě jen převedena nad dálnicí. Případné snazší napojení od Trhových Svinů na dálnici má zajistit II. etapa takzvané Jižní tangenty. Aktuálně se staví I. etapa Jižní tangenty mezi Včelnou a Roudným, která má zajistit snazší spojení od Českého Krumlova na D3. S nájezdem a sjezdem z dálnice u Roudného. Druhá etapa tangenty by měla vést od Roudného k silnici na Trhové Sviny s napojením mezi Novou Vsí a Strážkovicemi. Jižní tangenta je investicí Jihočeského kraje.

V Novohradské ulici ale nyní bude upraven v místě objížďky alespoň provizorní sjezd a nájezd na staveniště dálnice, který mají využívat stavební stroje nebo nákladní vozidla zhotovitele.