„Postupujeme přesně podle pokynů neonatologické společnosti. A to tak, že se u nás přímo na porodním sálu označuje maminka i miminko identifikačním páskem na ruku a dodávám, že za vědomí maminky,“ zahnal včera některé obavy tiskový mluvčí nemocnice Jan Dušek. „Jak miminko, tak i maminka mají pásky po celou dobu pobytu v nemocnici u sebe a sundávají si je až doma,“ zdůraznil Dušek s tím, že „pásková“ metoda dobře funguje v nemocnici už dlouho.


Vedení zdarvotnického zařízení ale plánuje další opatření, které má úplně vyloučit chybu, která se stala v Třebíči.


„Chceme do budoucna, aby nám maminka při odchodu podepsala, že odešla se svým dítětem. Už nyní ale záměnu novorozeňat naprosto vylučujeme,“ uzavřel.


„Budu v lednu rodit v českobudějovické nemocnici a všichni naši známí pravě v souvislosti s třebíčskou aférou říkají tatínkovi, že jakmile ten prcek vyleze, chyť ho za nohu a nepouštěj,“ usmívá se nastávající třicetiletá maminka Alena Zajícová.


Záměnu v českobudějovické porodnici vylučuje i Hanka z Českých Budějovic, maminka roční Martiny a tříletého Michala. „Jakmile děti vykoukly z bříška, okamžitě dostaly náramky. Snad jsme je ani nedostali z dohledu. Pravda, zavřela jsem na chvilku oči, abych si odpočinula, ale náš taťka všechno ohlídal. Byla jsem spokojená s celým pobytem v nemocnici,“ pochvaluje si.