Celé výstaviště by mělo dostat novou energii a ještě více se začlenit do struktury města. Plánované termíny jednotlivých úprav se zatím dodržují, hotovo má být do Země živitelky.

Rozsáhlou proměnou prochází především pavilon Z. Jak uvedl Zdeněk Volf, místopředseda představenstva z českobudějovického výstaviště, tento pavilon ze 70. let minulého století dlouhodobě nevyhovoval současným požadavkům. V minulosti prošel několika více i méně zdařilými opravami. Pavilon se má přiblížit původnímu vzhledu v modernějším pojetí.

Revitalizace lesoparku a výstaviště v Českých Budějovicích
OBRAZEM: Jak se mění výstaviště, kam tisíce lidí míří na Zemi živitelku

Architekt Daniel Jeništa z ateliéru A8000 doplňuje, že přestavba pavilonu má zatím za sebou všechny sanační práce, při kterých byly stávající konstrukce postupně zrevidovány a ošetřovány. „Dle potřeb je nosná konstrukce posilována novými prvky tak, aby staticky vyhovovala novému multifunkčnímu využití. Jsou provedeny nové stropní betonové desky, kde bylo využito poměrně zajímavé technologie spřažení konstrukcí, kdy v principu nové konstrukce vypomáhají stávajícím," přiblížil. A poukázal na ničivé povodně, které se na pavilonu podepsaly. „Došlo ke kompletní výměně podlah, které byly ve špatném stavu kvůli povodni z roku 2002,“ přiblížil.

Pavilon bude bílý

Nyní se v “Zetku“ například připravují podpůrné konstrukce fasády a jsou instalovány konstrukce pro velkoformátová okna a skleněnou fasádu z profilovaného skla. Střecha už dostala bílou barvu, a v nejbližších dnech se pavilon „oblékne“ do finálního bílého pláště. Pavilon má dostat kvalitní architektonický výraz a soudobý design.

Inspirací pro rekonstrukci je rostlinný motiv procesu šlechtění bonsaje - kde je ze základní stavby rostliny odstřižena pečlivě vybraná část, a tím je dosaženo nového vzdušného a originálního vzhledu. I pro transformaci pavilonu byla ze základní pevné hmoty pečlivě vybrána část, která je odebrána pro dosažení dynamičtějšího vzhledu. Zdroj: Daniel Jeništa, ateliér A8000

Lidé se mohou těšit na multifunkční výstavní, kongresové a společenské centrum, které bude mít kapacitu přes tisíc míst, mobilní tribunu s elevací, výstavní prostor, zázemí pro pořádání konferencí a dalších akcí. Přízemí bude podle Zdeňka Volfa, místopředsedy představenstva budějovického výstaviště, propojeno s patrem schodištěm a dvěma výtahy. V patře je plánováno pět samostatných jednacích místností s kapacitou od 50 do 150 osob. Součástí patra bude i průchozí galerie sloužící jako další prostor pro prezentaci nebo k sezení lidí. Úpravy „Zetka“ mají být hotové letos v létě.

Vizualizace pavilonu Z z dílny ateliéru A8000.
Výstaviště mění vzhled, přibude sál na plesy nebo kongresy

V areálu výstaviště některé stavby zmizely. „Odstranili jsme několik vysloužilých objektů, budujeme mnoho metrů čtverečních nových výstavních ploch, stavíme zcela novou restauraci Rybářská bašta, opravujeme pavilony R1, R2 a R3, které vytvoří vzájemně propojený komplex,“ přibližuje změny Zdeněk Volf.

Architekt Daniel Jeništa dále vysvětluje, že se jedná o přirozenou transformaci, kterou můžeme sledovat na mnoha obdobných areálech v Evropě. Celé výstaviště by mělo dostat další energii a ještě více se začlenit do struktury města. Mezi pavilony Z a T by se měl dle slov architekta v budoucnu veřejný prostor stát těžištěm celého výstaviště.

Českobudějovické výstaviště.
Jak jsme žili: Českobudějovické výstaviště

Přestavba areálu spolkne v letošním roce přes 200 milionů korun. Práce financuje Výstaviště České Budějovice, a to z části z vlastních zdrojů a z části z investičních úvěrů.