Českobudějovická radnice totiž získala až do roku 2027 nájemní smlouvy na pozemky, které potřebuje pro nový chodník podél Mánesovy ulice. „Chodník by byl dobrý, je to nebezpečné místo,“ řekla včera ke snaze radnice Kateřina Slavětínská. Připomněla tím spor, kterým se nechtěně proslavily zdejší obchoďáky.

Jejich sousedící parkoviště odděluje vysoká zeď, která brání volnému pohybu chodců. A jedinou branku ve zdi nechal před časem majitel jednoho z pozemků uzavřít. Chodci pak ve snaze obejít zeď často mířili na frekventovanou Mánesovu ulici, kde se doslova proplétali mezi automobily a riskovali život. Byla to ale nejbližší cesta mezi obchodními domy. Málokomu se chtělo absolvovat okruh přes tři přechody, aby překonal pouhých pár desítek metrů. Dnes je zmíněná branka ve zdi sice otevřená, ale průchod se může znovu uzavřít. Rada města proto schválila uzavření nájemních smluv na potřebné pozemky, které v lokalitě vlastní společnost Koh – i – noor a Jihočeský kraj.

Dohromady si radnice pronajme 48 metrů čtverečních. Koh – i – nooru bude platit za každý metr ročně symbolický nájem jednu korunu a potřebný pozemek tak vyjde na 32 korun za rok. S krajem bude uzavřena smlouva o výpůjčce. „Chodník povede kolem strážního domku koněspřežky v Mánesově ulici,“ uvedla k nové komunikaci náměstkyně primátora Ivana Popelová. U muzea koněspřežky bude také nutné upravit plot.

„Na Mánesově ulici to bylo nebezpečné. Chodím na nákup dvakrát třikrát týdně. A když nejdu ten den já, tak jde manželka,“ zmínil k četnosti nákupů za svou osobu důchodce Jiří Štika a dodal, že kdyby byl průchod ve zdi stále otevřený, nebyl by nový chodník třeba, ale že je lepší, když podél Mánesovy ulice povede nová komunikace.

Pokud plány radnice nic nezkříží, bude nový chodník hotový v březnu příštího roku.