Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový laser zbaví vady zraku více pacientů

České Budějovice – Se zbrusu novým femtosekundovým laserem Crystal Line začala minulý týden operovat dioptrické vady pacientů českobudějovická oční klinika Gemini.

22.1.2012
SDÍLEJ:

Přístroj nové generace, femtosekundový laser Crystal Line, používají k operacím dioptrických vad lékaři českobudějovické kliniky Gemini. Na snímku primář Vladimír Chodura. Foto: Deník / Hana Svítilová

Přístroj zaručuje pacientům komfortní a rychlé ošetření s výborným viděním bezprostředně po operaci, oči navíc po zákroku na rozdíl o starších metod nebolí. Jakým způsobem lékaři vady, jako je krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus odstraňují, vysvětluje primář Vladimír Chodura.

Co se vlastně s okem pacienta při použití nejmodernějších laserů děje?
Operační metoda femtoLASIK se dá rozdělit na dvě fáze. V té první právě oním femtosekundovým laserem připravíme tenkou povrchovou vrstvičku rohovky a tuto lamelku pak odkloníme na stranu. Při druhé fázi se potom používá excimerový laser, který odstraňuje samotné dioptrie. Dělá to tak, že dopadá na rohovkovou tkáň a cíleně odstraní, prakticky odpaří, velmi malé a u každého pacienta přesně definované množství tkáně tak, aby se změnilo její zakřivení. Právě změnou tvaru rohovky dosáhneme potřebné změny dioptrií. Když jsou všechny dioptrie odstraněné, přiklopíme zpět na původní místo rohovkovou lamelu, kterou jsme vytvořili na začátku.

Proč je tak důležité vytvořit právě onu lamelu? Proč už se neupravuje rovnou povrch rohovky, jak se to dělalo dříve?
V minulosti z tohoto principu laserové metody vycházely, ale měly dvě velké nevýhody. První byla poměrně velká bolestivost po operaci, pacienty to až tři dny a někdy opravdu krutě bolelo. Druhou nevýhodou byla poměrně dlouhá doba rekonvalescence zraku. Nová metoda tyto dvě nevýhody eliminuje a liší se právě tím, že to po operaci nebolí, nebo jen zcela krátce a minimálně. Když přiklopíme lamelu zpět, je tím pádem povrch oka včetně epitelu na povrchu rohovky, který je velmi citlivý, v původní neporušené podobě. I zraková rehabilitace je rekordně krátká. Člověk odchází z operačního sálu a celkem slušně vidí a druhý den po operaci už vidí velmi dobře, minimálně tak, jak před zákrokem viděl s brýlemi nebo kontaktními čočkami.

Mluvíte o nové metodě, ale vytváření lamelové rohovky je už při takových operacích běžné. Co se tedy s nástupem přístrojů nové generace změnilo?
Při použití starší metody LASIK se lamela tvořila mechanickým řezem, používal se malý velmi ostrý břit. FemtoLASIK se liší v tom, že lamelu vytváří automaticky femtosekundový laser. Vysílá do přesně dané hloubky rohovky jednotlivé impulsy, které se dají přirovnat k mikrobublinkám, které se meandrovitě vytvářejí vedle sebe s malým přesahem tak, aby tisíce těch bodů vedle sebe vytvořily separační plochu.

Pro úplného laika to zní stále trochu strašidelně. Břit nebo mikrobublinky. Jaké plusy má nová metoda?
Vykazuje subjektivně lepší snášenlivost pro pacienta. Zmenšuje se i riziko komplikací, při této operaci se nepoužívá žádný ostrý nástroj, přistroj je přesnější. Možnost vytvořit potřebnou tloušťku lamely má pozitivní vliv třeba na vidění večer nebo za tmy. Spoustu výhod má i pro nás refrakční chirurgy. Můžeme si třeba na základě předoperačního vyšetření přesně navolit tloušťku lamelky, její velikost a dokonce i přesnou polohu pantu, kolem kterého pak lamelu překlápíme na stranu. Máme větší možnosti a můžeme operovat víc lidí, metoda je vhodná pro daleko více pacientů, než tomu bylo u dřívějších metod.

V čem vyniká nový přístroj Crystal Line?
Je to skokově modernější a propracovanější typ řady laserů, které už na klinice používáme několik let. Doznal značných změn, je tam například vylepšený software, ovládací prvky i optika, má dotykový displej, velmi flexibilní rameno, které umí téměř z každé polohy dosáhnout kolem operatéra k oku pacienta, změnily se i vzorce trajektorie, po které laser vytváří kruhovitou lamelu. Některé lasery pracují tak, že jsou jednotlivé body vyskládané vedle sebe, ale mezi nimi zůstávají drobné tkáňové můstky, které se musí mechanicky oddělit. Tento laser má hustotu bodů takovou, že lamelka jde lehce odklopit. Energie pulsů vysílaných do oka je také velmi šetrná k rohovkové tkáni.

Autor: Hana Svítilová

22.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení