Jasnou podporu dostavbě Jaderné elektrány Temelín vyjádřil při své páteční návštěvě jižních Čech nově jmenovaný ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

„Je pro mě velmi důležité, aby naše země byla energeticky, surovinově i ekonomicky soběstačná, což nám zároveň zajistí i politickou nezávislost," řekl Tomáš Jan Podivínský. Doplnil, že dostavba dalších dvou bloků elektrárny není otázka účetní a strategická, nýbrž otázka bezpečnosti naší země.

Novopečený ministr životního prostředí rovněž vyzdvihl bezpečnost provozu temelínské elektrárny. Konkrétně řekl, že jen málo zemí v Evropě je schopno postavit takovouto elektrárnu a hlavně ji bezpečně provozovat.

Dostavba elektrárny přibližně za 200 až 300 miliard korun má začít zhruba za pět let. Možná už na podzim by přitom mělo být jasné, kdo tuto zakázku získá – zda dostavbu zajistí česko-ruské Konsorcium MIR.1200,nebo americko-japonská společnost Westinghouse.

Tomáš Jan Podivínský připomněl i vyšší výkon jaderné energie v porovnání s jinými energetickými zdroji. „Když bychom převedli výkon dvou již fungujících bloků temelínské elektrárny, byl by to 150 kilometrů dlouhý vlak s vagony plnými uhlí, 50 tisíc fotbalových hřišť plných solárních panelů, případně 180 tisíc hřišť větrných elektráren," porovnal.

První blok elektrárny
 v srpnu zvýší výkon

Sešli se jako dávní známí. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v pátek před temelínskou jadernou elektrárnou ministrovi životního prostředí Tomáši Janu Podivínskému připomněla, jak byli společně před lety u toho, když se spouštěl první a druhý blok elektrárny.

„Procházeli jsme tehdy spolu dost ohnivým křtem a jsem proto ráda, že si pan ministr tyto naše temelínské dny přijel připomenout," řekla Dana Drábová, která si prý za dobu svého působení v čele úřadu nepamatuje jiného ministra životního prostředí, jenž by projevil zájem o návštěvu temelínské elektrárny.

„Je to podivné. Už proto, že energetika a životní prostředí jsou velmi úzce provázány. Vlivy různých zdrojů energie na životní prostředí by měly být posuzovány velmi důkladně a poctivě," zdůraznila Dana Drábová.

Pár hodin po tom, co včera ministr Temelín opustil, v elektrárně začala odstávka prvního bloku elektrárny. Důvodem je výměna čtvrtiny paliva v reaktoru. Odstávka, která potrvá 49 dní, zajistí zvýšení výkonu bloku zhruba o 40 megawattů.