Do všech cen se pak navíc ještě promítne zvýšení daně z přidané hodnoty, která se od 1. ledna 2013 mění u obou sazeb o jedno procento ze 14 na 15 a z 20 na 21 procent.

Změnu cen ohlásila energetická společnost E.ON. Elektřina všem domácnostem a malým odběratelům podraží celkově zhruba o pět procent. „Hlavní faktor, který žene cenu nahoru, je energie z obnovitelných zdrojů," řekl Deníku tiskový mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Cena silové elektřiny totiž na trzích zlevnila o 5 procent, domácnosti to ale nepocítí, protože si připlatí na poplatcích, jejichž výši určuje Český regulační úřad.

„Všem nám to leze na nervy, vždyť se zdražuje úplně každý rok," kroutí hlavou Hana Hovorková z Mydlovar. „Klaus sliboval, že si na deset let utáhneme opasky. Je to 23 let, a pořád se zdražuje. Voda, plyn, elektrika, základní věci. Máme se asi příští rok na co těšit," dodala s nadsázkou Hovorková.

Od nového roku bude dražší také teplo. Českobudějovická teplárna počítá s průměrným nárůstem ceny o 4,6 procenta. Vltavotýnští zaplatí za teplo průměrně o 3,8 procenta víc.

Mnoha obyvatelům na Českobudějovicku se také zvýší poplatek za odpad. V krajské metropoli byl zvýšen o 180 korun a činí 680 Kč na osobu a rok. Popelnice podraží také v Týně nad Vltavou nebo v Trhových Svinech.

Náklady na bydlení rostou. Na Českobudějovicku se zvýší cena elektřiny, tepla, vodného a stočného i poplatky za odpad. Jedinou komoditou, která zůstává na letošní ceně, je zemní plyn.

Teplo

I Vltavotýnští obyvatelé si budou muset od nového roku připlatit za teplo. „Průměrná cena tepla včetně DPH bude zvednuta o 3,8 procenta a bude činit 469,20 korun včetně DPH za gigajoul," vypočítal starosta Týna Milan Šnorek.

Trhovosvinenští letos za dodávky tepla do svých domovů platili 653 Kč/GJ včetně DPH a drobné zdražení je také čeká. „Příští rok to bude 658 korun, což je změna pouze o navýšené DPH," uvedl starosta Trhových Svinů Radislav Bušek.

Poplatek za odpad

Ani poplatek za popelnice se nevyhnul zdražování. Obyvatelům Českých Budějovic vzrostl z letošní pětistovky na 680 korun.

Lidé z Týna nad Vltavou si také sáhnou hlouběji do kapsy. „Poplatek za odpad bude 660 korun na osobu a rok," informoval starosta Milan Šnorek. Oproti letošnímu roku je to o 160 korun na osobu víc. Město i přes navýšení poplatku však za svoz a likvidaci odpadu doplácí. Pro rok 2013 předpokládá doplatek ve výši více než 3 milionů korun.

Také v Trhových Svinech musejí lidé počítat s tím, že na složenkách uvidí vyšší částky. Poplatek za odpad se jim zdraží o stokorunu a bude činit 600 korun.

„Propočítali jsme, že by to mělo vyrovnat náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu. Město by nemělo doplácet," uvedl Bušek. Radnice snižuje náklady na svoz například tím, že v rekonstruovaném sběrném dvoře se třídí odpad, funguje zde lis na tříděný odpad a také Trhové Sviny spolupracují s okolními obcemi v rámci mikroregionu.

Město Hluboká nad Vltavou letošní pětisetkorunový poplatek nezdražilo. Na svoz a likvidaci odpadu však bude doplácet. Letos se totiž skutečné náklady pohybovaly zhruba na 900 korunách na osobu.

Jedním z nejlevnějších měst, co se týče úhrady za svoz popelnic, zůstávají Borovany. Místní platí jen 380 korun. „Podařilo se nám sjednat dobré smlouvy se svozovou firmou a také jsme v systému svozu tříděného odpadu v rámci sdružení Růže," vysvětlil důvod nízkých poplatků starosta Stanislav Malík.

Celkové náklady na likvidaci a svoz odpadů se v Borovanech pohybuje kolem dvou milionů ročně, většina z toho je uhrazena z poplatků od občanů a 200 až 400 tisíc dotuje město.

Voda

Některá města už také rozhodla o cenách vody. V Borovanech se od prvního ledna bude platit o necelé tři koruny za vodné a stočné víc (celkem 65,17 za m3 bez DPH). V Týně nad Vltavou cena povyroste o 2,30 Kč (celkem 56,90 bez DPH). V Trhových Svinech se zdražovalo pouze o halíře a celkově tak cena vodného a stočného činí 52,90 bez DPH za kubík. Nová patnáctiprocentní sazba daně pak vodu prodraží o dalších osm korun.

V Českých Budějovicích se bude o cenách vodného rozhodovat až po Novém roce.