Malé „předoslavy“ příchodu 2011 tu organizuje obec Kvilda „tradičním setkáním na hranici“, jak napsal deník PNP. Uvedl, že podle starosty Kvildy se očekává kolem stovky lidí jak z Kvildy, tak z Finsterau a Mauthu. Starosta Václav Vostradovský to ve čtvrtek Deníku potvrdil s tím, že jde už o jejich pátý „silvestr v poledne“. „Konal se i loni, kdy pršelo, a letos jsou zatím podmínky bez problémů. Místo je připraveno,“ řekl.

Rakousko se třáslo

V Rakousku registrovali letos padesát otřesů země. Jindy jich bývá kolem třiceti, napsal deník OÖN. Šlo ovšem o minimální otřesy beze škod. V Horních Rakousích byly čtyři, všechny v Solné komoře. Nejsilnější byl v tyrolském Schwarzu, 19. října o síle 4 Richterovy stupnice. Otřesy ohlásilo úřadu více než 1100 osob.

Na důchody není

Ufinancovat penzijní systém mají potíže i Rakušané. Příspěvek státu na důchody se mezi lety 2008 a 2011 téměř zdvojnásobil, na skoro pět miliard eur, píše deník OÖN. S příspěvkem na penze zemědělců, živnostníků a úředníků půjde celkem o 15,7 miliardy eur. „Kdyby lidé s výjimkou úředníků pracovali do 65 let, byl by penzijní systém zcela pokryt,“ říká v deníku expert na důchody Bernd Marin. List připomíná mnoho nerovností v důchodovém zajištění s výhodami vysloužilé politiky, pracovníky Národní banky, úředníky, vysoce subvencované předčasné odchody do důchodu, nižší důchodový věk žen apod.

Zážitky s archeolog

„Interkulturní kvalifikace průvodců keltskou a slovanskou kulturou v regionu Bavorský les a Šumava“, tak se jmenuje kurs pokračujícího vzdělávání nabízený obchodní společností „bfz“ , která mj. provozuje keltskou „archeologicky zážitkovou“ vesničku Gabreta (keltské označení pro Šumavu, resp. šumavský les) v Ringelai/Lichtenau. Kurs je nabízen s podporou prostředků Euregia Bavorsko a zahrnuje i provádění archeoparkem v Netolicích. Má začít v polovině ledna.

„Cílem projektu je zlepšit péči o skupiny návštěvníků Ringelai, provádět je keltskou vesnicí Gabreta a doprovodit autobusové zájezdy z Bavorského lesa do Netolic,“ říká v deníku PNP Stefan Geis (na snímku z PNP), vedoucí projektu Gabreta. Ringelai spojuje s Netolicemi společný projekt v rámci EU, dodává list. Seminář o dvou večerech v týdnech od ledna do konce května podle PNP počítá s předáním poznatků o Keltech v Bavorském lese, o turistickém centru Ringelai a o Netolicích, ale také se zprostředkováním základů češtiny, především pojmů z oblasti gastronomie a turistiky. Zahrnuje také víkendovou exkurzi do archeoparku Netolice s ubytováním a stravováním pro účastníky zdarma. Informace na www.gabreta.de.

Na rallye vydělají

Lednová rallye dvanácti obcemi okresu Freistadt ve dnech 6.,–8. ledna přinese do regionu podle rakouské Hospodářské komory bezprostřední přínos 2,5 milionu eur. Odhaduje se, že každý host, který se v místě ubytuje, utrati během rallye denně kolem 80 eur. „Při očekávaném ubytování 7000 lidí v okruhu 25 km to je zhruba 560 000 eur," říká v OÖN ředitel komory Wolfsegger. K tomu připočítává denní hosty, kteří utratí 30 eur za den – a čeká se jich prý na 75 000. Dalším přínosem bude reklama pro turistiku regionu: o rallye bude informovat na 180 novinářů z různých zemí Evropy. Na startu pořadatelé očekávají kolem 110 posádek ze šesti zemí.