Do komunální politiky vstoupil teprve nedávno a hned se stal starostou města Zliv. Nyní je Jan Koudelka ve funkci padesát dní a je celkem spokojený. „Myslím, že to nejhorší mám za sebou,“ říká.

Od ustavující schůze uplynuly necelé dva měsíce. Zabydlel jste se už v starostovské kanceláři?
Možná bych neřekl zabydlel, ale začínám se orientovat a skutečně pracovat. Postupně to nabírá obrátky.

Původní profesí jste ekonom a manažer. Jak se nyní proměnil váš běžný pracovní den?
Zcela. Pracovní doba je delší než jsem byl zvyklý a v dosavadním zaměstnání byl průběh dne stereotypní, vše bylo zaběhnuté, zatímco na radnici je neustále třeba řešit řadu nových věcí a učit se.

Co vás vůbec přimělo zapojit se aktivně do komunální politiky?
Již výsledky voleb před čtyřmi roky vyjadřovaly určitou vůli lidí po změně, a tak se zrodila myšlenka založit sdružení nezávislých kandidátů. Celá iniciativa vznikla ale nějakých 40 dní před termínem podání kandidátní listiny, takže to byla spíš akce za pět minut dvanáct než dlouhodobý plán.

Čím jste voliče oslovili?
Už od začátku jsme se snažili sestavit kandidátku tak, aby zaujala. Byli tam lidé různého věku, většinou s vysokoškolským vzděláním a osoby lokálně známé. Vlastní program se příliš nelišil od nabídky ostatních stran, ale navrhli jsme zajímavé lidi.

Když jste poodhalil pozadí politiky, překvapilo vás něco?
Před volbami byla situace ve Zlivi velmi korektní. Skutečný boj začal až po volbách, kdy jsme prožili třítýdenní politické vření, jehož průběh mě poměrně překvapil.

Nezalitoval jste v tu chvíli?
Byly okamžiky, kdy jsem opravdu byl poměrně znechucený.

Nakonec to pro vás dopadlo dobře, ale někteří občané vás kritizovali za spojení s komunisty.
Negativní reakce jsem očekával, ale někteří z mých kritiků si neuvědomili, že i druhá strana chtěla podporu komunistů. Pochopitelně pro ty, kteří mají negativní zkušenosti z éry komunismu, to může vypadat nevhodně, ale věřím, že výsledky naší práce je přesvědčí.

Když jste ráno po ustavující schůzi poprvé přišel na úřad, jaké to bylo?
Už večer jsem si uvědomil, že končí období, kdy jednáme v mnoha lidech a nastupuji sám za sebe na neznámou půdu. Myslím ale, že počáteční ostražitost zmizela a vše funguje, jak má. V prvních týdnech jsem musel pochopit, kde mé kompetence začínají a končí, co mohu rozhodnout a co ne a i po padesáti dnech jsou věci, na které se ještě musím zeptat zkušenějších, ale myslím, že úřad už jsem dobře poznal.

Jak hodnotíte dvacetileté působení svého předchůdce?
Rozhodně lze konstatovat, že Zliv je zdravá. Bývalý starosta hospodařil s prostředky zodpovědně a město není zatížené žádnými závazky. Myslím, že nebude problém tuto linii držet i nadále, já také nejsem příznivcem nějakého riskantního investování.

Co máte nyní v plánu?
Už minulé zastupitelstvo rozjelo několik projektů, které je třeba dotáhnout. Jedná se především o výstavbu základní technické vybavenosti pro parcely a oválu na hřišti.

Hovořil jste také o tom, že chcete vstřícnější radnici…
Má kancelář je otevřená. Jsem ochoten přijmout kohokoli a vyslechnout si jeho názor i řešit jeho problém.

Ve Zlivi žijete jen devět let. Chápete to jako výhodu nebo nevýhodu?
Osobně to vidím jako výhodu, protože pohled zvenku může být přínosný. Navíc tu nejsem ani s nikým svázán, takže na mě nemůže platit pověstné Já na bráchu…

S funkcí starosty je spojené i vystupování na akcích. Jak vám jde tohle?
Do úřadu jsem nastoupil v nejhektičtějším období před Vánoci, takže už jsem si toho užil plnými doušky. Vystupování na veřejnosti mi problém nedělá, ale zatím jsem nováčkem, takže projevy si musím připravovat předem. Při takových příležitostech mi jde ale spíš o to, aby lidé poznali nového starostu.

Musel jste také změnit šatník?
Už jsem i čtyřikrát oddával, takže společenský oblek je nyní nutností. Nějaké jsem si musel přikoupit.

Když jdete po městě, nahlížíte na něj trochu jiným pohledem? Nevšímáte si třeba víc toho, co třeba opravit?
Profesionální deformace se dostavuje. Nahlížení je trochu jiné, člověk se snaží vidět i věci, které dřív nevnímal, protože se ho v podstatě nedotýkaly.

Co děláte ve volném čase?
Pokud se nějaký objeví, tak ho chci strávit společně s rodinou. Nyní využíváme toho, že Mydlák je zamrzlý a chodíme bruslit. Na další koníčky jako cestování a potápění teprve čas přijde

Budou podle vás nakonec nadcházející čtyři roky náročné?
Já si myslím, že to nejhorší už mám za sebou.


Jiří Štabrňák vedl Zliv dlouhých dvacet let. V posledních volbách již však jeho strana (ODS) nezískala dostatečnou podporu a tak zůstal pouze řadovým zastupitelem. Vrátil se proto naplno ke své původní profesi – projektování staveb. „Člověk ale nemůže ze dne na den zcela zapomenout na to, že byl starostou. Není mi jedno, co se tu dál bude odehrávat,“ dodává.

Jak se po dvaceti letech změnil váš všední den?
Je to úplně jiný rytmus. Ted se plně věnuji projektování, které jsem sice trochu dělal i v době starostování, ale neměl jsem na to tolik času.

Není těžké oprostit se najednou od role starosty?
Člověk nemůže ze dne na den jednoduše zapomenout na to, že byl starostou. Není mi jedno, co se tu bude dál odehrávat. Sám jsem měl ještě v plánu spoustu věcí.

Mrzí vás, že něco už nemůžete osobně dotáhnout do konce?
Třeba základní technickou výbavu pro parcely. S tím jsem žil hodně dlouho a rodilo se to v těžkých bolestech.

Neobrací se na vás také stále občané?
Ano, byli na to zvyklí a občas ještě ze setrvačnosti přijdou.

Jaký pro vás byl den kdy jste předával úřad svému nástupci?
Dost mizerný, protože vše, co se stalo po volbách, jsem svým způsobem cítil jako podraz. Byli jsme totiž domluvení s určitou skupinou lidí, já jsem je nezradil, ale oni mě nakonec ano. Ale takový je zkrátka život.

Odnesl jste si z úřadu nějaké věci?
Narychlo během dvou dnů jsem to házel do tašek. Byly to hlavně různé dárky, teď je mám v pytli ve sklepě.

Jaký pro vás byl potom návrat k původní profesi?
Navázal jsem na staré věci a teď se rýsují i nějaké nové. Tak snad to zvládnu tak, abych se tím uživil. Je to ale samozřejmě v tomhle věku dost obtížné, naskakuji do rozjetého vlaku.

Na čem teď pracujete?
Sem do Zlivi jsem dával nabídku, že budu dělat stavební dohled pro padesát nových parcel. To je vlastně činnost, kterou jsem dělal dřív pro obec zadarmo. Bral jsem to jako součást svých povinností ve funkci starosty.

Co vás před dvaceti lety přimělo jít do komunální politiky?
Byla taková hektická doba a nejdříve tu chtěli někoho do stavební komise a oslovili mě. Potom neměli nikoho, kdo by kandidoval na starostu, tak se ze zoufalství opět obrátili na mě. Přesvědčovali mě, že se to stejně bude týkat hlavně stavebnictví a já na to v nějaké slabé chvilce kývnul. Pak už to jelo jako lavina.

Jak vzpomínáte na začátky?
Tehdy to bylo takové zvláštní, v podstatě neexistoval žádný rozpočet a nikdo pořádně nevěděl co a jak. Začal jsem tedy od píky a postupně se tím prokousal. To, že jsem stavař mi nakonec skutečně hodně pomohlo, protože 90 procent investiční činnosti je vyloženě o stavebních záležitostech. A navíc mě to i bavilo.

Co považujete za největší úspěch?
Zliv se celkově hodně pozvedla. Původně tu byly třeba černé skládky, takže jsme jako jedni z prvních postavili sběrný dvůr. Pak byla důležitá privatizace bytů a velké stavby – čistírna odpadních vod, kanalizační sběrač, dům s pečovatelskou službou, dva bytové domy, nová městská knihovna nebo sportovní zařízení. Zásadní pro starostu je ale i na první pohled tak banální věc jako údržba. Lidé totiž jako první uvidí, jestli je Zliv posečená a nelétají tu odpadky.

Je naopak něco, čeho litujete nebo co byste chtěl udělat jinak?
Všechno se možná mohlo udělat jinak, ale myslím, že i takhle je to dobré.

Proč myslíte, že nakonec lidé dali ve volbách přednost jiné straně?
Asi se na tom odrazilo celkové dění v ODS. Když jsem se podíval na výsledky v kraji, tak Zliv byla ještě zlatá. Vždyť my jsme nakonec měli jen o jeden mandát méně než vítězné sdružení a rozhodovali komunisté. Klidně jsem mohl být opět starostou, kdybych jim splnil jejich požadavek, že chtějí místostarostu. Pro mě to ale byl problém, u druhé strany ne.

Sledujete práci nového starosty a rady města?
Oni komunikují neosobně, všechno je jenom email. Je to takový zvláštní vzdálený přístup. Tak si vždy přečtu usnesení, ale moc do toho nevidím.

Co podle vás Zliv teď hlavně potřebuje?
Pokračovat dál ve změně územního plánu a základní technické vybavenosti pro parcely, aby se sem mohli stěhovat další lidé. Hlad po tom určitě je.

Budete se jako opoziční zastupitel ještě snažit ovlivnit dění ve městě?
Snad jedině upozorněním, aby se neudělala nějaká hloupost. Nehodlám novou radu přesvědčovat, ale pár rad bych měl, například neinstalovat zbytečné retardéry nebo další dopravní značky. Rozhodně však nechci degradovat práci nového starosty, teď je to jeho příležitost, tak si s tím musí poradit.