„Šestnáct let čekáme na to, že si ten barák konečně budeme moct koupit," říká jeden z nájemníků Milan Maxa a naznačuje, že tahanice kolem domu nevznikly až v poslední době. Když se totiž město před lety zbavovalo bytových domů na sídlištích, nájemníci v ulici Františka Ondříčka „ostrouhali."

Na střeše nechala radnice vybudovat nástavbu s pomocí dotací, a tím bylo omezeno nakládání s nemovitostí.  Jenže tím přišli nájemníci o hlavní výhodu, kterou měli jejich sousedé – výraznou slevu při nákupu bytu.

Od letošního roku navíc platí nová pravidla při oceňování nemovitostí. Proto také nájemníci drží v ruce posudek na „tabulkových" 37 milionů korun a město jiný, který zní na 52 milionů korun „v místě a čase obvyklých" čili tržních.

Podle nájemníků však bylo s vedením města předjednáno, že cena 37 milionů je akceptovatelná a dokonce se slevou, protože dům potřebuje opravy. 

To ale náměstek primátora Miroslav Joch jednoznačně odmítl.  „Já jsem v životě nesdělil to, že taková cena bude schválená," zdůraznil Miroslav Joch, který návrh na prodej domu v zastupitelstvu předkládal. Rada města sice původně jednala o částce nabídnuté nájemníky, ale pak poslala do zastupitelstva k jednání cenu 52 milionů.

To obyvatele domu zaskočilo. „Teď nám to chtějí prodat za 52 milionů," kroutil  včera na zastupitelstvu hlavou nájemník Jaroslav Vacek. „My do domu musíme dát sedm milionů korun," připojil Milan Maxa, že je čekají další výdaje a doplnil, že nájemníci jsou z 50% důchodci, a těm nikdo žádný větší úvěr nedá.

V debatě na zastupitelstvu zaznělo i to, že pro nájemníky je cena 52 milionů nepřijatelná a hlasování podle toho dopadlo, prodej neprošel.
Jenže pro obyvatele domu to není řešení. „Do oprav se neinvestuje, jsme rukojmí města," posteskla si Jana Tůmová. Nájemníci se ale nevzdávají a podle Milan Maxy budou o shodu s městem usilovat dál.