Z březnových zápisů vyplynulo, že převis zájmu o umístění čítá tři sta devět dětí. Podle ujištění magistrátu se však pro většinu z nich podaří do konce letošního roku najít v některé ze školek místo, byť to nebude v zařízení, které si rodiče vybrali.

„Chtěla bych jít v příštím roce do práce, ale nevím, jestli mi dítě vezmou. Ve školce už chtějí potvrzení od zaměstnavatele, tak nevím, jak to celé dopadne a jestli nebudeme muset měnit plány,“ posteskla si Lenka Procházková, maminka dvouleté Kateřiny.

K březnovým zápisům přišlo celkem 1 134 dětí a volných míst se nabízelo ve všech českobudějovických mateřinkách 825.

Město letos investuje dvacet pět milionů na vytvoření nových míst. „Do konce letošního kalendářního roku navýšíme kapacitu o 196 míst,“ uvedla vedoucí odboru školství Dagmar Koubová s tím, že celková kapacita českobudějovických mateřských škol pak bude 2 792.

Jak dále ujistila, většinu zaměstnaných rodičů, kteří podali žádost o umístění svého potomka do mateřinky, se podaří uspokojit. Odmítnuti ale budou všichni žadatelé z cizích obcí.

Při letošních zápisech zažily českobudějovické mateřinky opravdový nával. Radnice letos navíc umožnila rodičům dát si žádost na více míst a některé školky musely zpracovávat až sto padesát přihlášek.

„V zápisovém týdnu bylo přijato ředitelkami mateřských škol celkem 1485 žádostí o umístění dětí. Z celkového počtu bylo 295 žádostí duplicitních,“ vypočítala vedoucí odboru školství Dagmar Koubová.

„Chtěla bych poděkovat všem ředitelkám mateřských škol za proběhlý zápis. Byl tentokrát velmi náročný vzhledem k duplicitám. Jsem přesvědčena, že i přes velkou náročnost na ředitelky to byl krok správný, neboť umožní většině zaměstnaných rodičů najít pro svého potomka místečko v mateřské škole, třebaže ne právě v té, o kterou rodič požádal,“ zhodnotila Koubová.

Město letos vytvoří ve školkách dvě stě nových míst. I tak ale zůstanou neuspokojeny žádosti rodičů, kteří nemají trvalé bydliště v Českých Budějovicích nebo nejsou zaměstnáni.

„Je dobře, že s tím město začalo konečně něco dělat. Ale míst je málo a je kolem toho dost nervů. My teď čekáme, jestli nám dítě někam vezmou,“ poznamenal Jan Klimeš z Českých Budějovic.

NOVÉ KAPACITY V MATEŘINKÁCH

Současná kapacita mateřských škol v Českých Budějovicích bude k 1. září 2596 míst. Do konce letošního kalendářního roku se navýší o 196 míst na celkovou kapacitu 2792 míst.

Za letošní rok se tak počet míst v mateřinkách zvýšil nebo teprve zvýší celkem o 252 nových míst:

MŠ Jizerská 56 míst

MŠ Kubatova (bude novou součástí ZŠ Kubatova) 112 míst

MŠ Vrchlického nábř. 56 míst

MŠ U Pramene – Pohůrka (výstavba nového pavilonu) 28 míst