Jiří Zimola, jenž z pozice lídra vítězné ČSSD vede povolební vyjednávání, totiž včera jednoznačně neodmítl myšlenku komunistů vytvořit poměrné zastoupení více stran ve vedení kraje.

Co by to v praxi znamenalo? Do křesel radních by mohli usednout zástupci těch stran zvolených do zastupitelstva, které o to budou stát.

Předseda KSČM Vojtěch Filip už v pondělí poznamenal, že takový princip poměrného zastoupení umožňuje vyvarovat se nejrůznějších stranických půtek.

„Této myšlence se nebráníme," řekl včera hejtman Jiří Zimola. „Ovšem je to spíše otázka pro další politické strany, zda budou ochotny s komunisty v radě kraje zasednout," doplnil lídr sociálních demokratů.

Co se týká povolebního uspořádání, zůstává podle Jiřího Zimoly ve hře více variant. Tedy například menšinová vláda ČSSD podporovaná komunisty, koalice ČSSD s KSČM anebo dohoda sociálních demokratů s některou či některými z dalších stran.

Než Jihočeši poznají jméno hejtmana, jeho náměstků a radních, zřejmě ještě několik dní potrvá. Například lídr KSČM Petr Braný v této souvislosti naznačil, že není kam spěchat. „Nevadilo by mi, kdybychom v jednáních pokročili až v příštím týdnu," uzavřel.