Jak upozornil Vladimír Hokr, starosta spolupořádajících Nových Hradů, jedná se o nejstarší jihočeskou taneční soutěž. Vznikla kdysi jako akce pro páry, které absolvovaly klasické taneční na závěr kurzu. Postupně se vypracovala až na současnou úroveň, kdy je zařazena do taneční ligy, v níž je jedním z patnácti kol. Sobotních 196 párů bylo pravděpodobně rekordních v celé historii soutěže.

„Pro nás je velmi dobré partnerství se svazem tanečního sportu,“ zdůraznil Vladimír Hokr a připojil, že byť jsou Nové Hrady městem, nemají taneční klub. Přesto místní lidé vzali soutěž za svou, navštěvují ji všechny generace jako diváci a přijíždějí i rodáci, kteří už třeba bydlí jinde. Starosta oceňuje i početnou účast včetně zahraniční. „Je hezké, že sem páry rády jezdí, je tu dobrá atmosféra,“ upozorňuje Vladimír Hokr.

Hlavní cena byla vždy skleněná číše, ale pořadatelé se snaží o zpestření a tak letos předávali jako cenu kachle s motivem anděla, protože ten je štítonošem, nese znak města. Na samotné přípravě akce se z místních podílí zhruba dvacítka lidí, v současném prostředí se však tančilo naposledy. Město totiž chystá rozsáhlou rekonstrukci Hotelu Máj, kde se akce tradičně koná.