„Jsme moc rádi, že dopravní podnik vyšel naší žádosti vstříc," zdůrazňuje jedna z místních maminek a iniciátorka petice za zavedení spoje Alena Paštiková. „Pro rodiče jsou zejména ranní autobusy, kterými jezdí děti do škol, obrovské plus," chválí si dosavadní praxi.

Stejně jako řada sousedů se chce zasadit zejména o to, aby ve školním roce nadále jezdil především ranní spoj o půl osmé, ve kterém se pravidelně schází bezmála dvacet cestujících, převážně školáků. „Naše čtvrť se rozrůstá,  nové domky tu rostou jak houby po dešti, malé děti půjdou brzy také do školy, jen z nejbližšího okolí vím o třech, které jdou po prázdninách do první třídy," poukazuje Alena Paštiková.

Jak se k dalšímu osudu spojů dopravce a radnice postaví, nechce mluvčí dopravního podniku Radek Filip předčasně odhadovat. „Spoje budou do konce školního roku jezdit, až poté chceme situaci vyhodnotit. Až o prázdninách by se pak mělo jednat s vedením města, zda spoje na této lince zachováme, případně jaké učiníme změny," naznačuje. Již dříve ale připustil, že jedním z kritérií může být obsazenost spojů. A ta je, zejména v odpoledních časech, mizivá.

Alena Paštiková už kvůli dětem  z nově vznikající obytné zástavby pod Švábovým Hrádkem absolvovala řadu jednání, telefonátů i debat se sousedy. Patří totiž k maminkám, které měly problémy s dopravou svých ratolestí do školy.

Zatím jen na zkoušku nyní žáčky vozí na sídliště a zpět domů nová linka městské hromadné dopravy. A pro rodiče znamená velkou úlevu. „Náš syn chodí do druhé třídy, každé ráno vyrazí na zastávku, cestou vyzvedne pár kamarádů a společně pak jedou do školy," pochvaluje si Alena Paštiková.

„Hlavní ale je, že je postaráno o bezpečí dětí.  Dřív jsem syna vozila do školy cestou do práce, tam jsem ale musela být podstatně dřív a nezbylo mi nic jiného, než ho nechat samotného dvacet minut čekat před školou, a to i v zimě," poukazuje na jednu z mnoha komplikací.

I proto by byla ráda, kdyby se taková situace po prázdninách neopakovala. O tom, zda nová linka bude jezdit i nadále, se ale bude teprve rozhodovat. Na škodu může být fakt, že zejména odpoledne jezdí vozy skoro prázdné. „Odpolední spoje moc nenavazují na konec vyučování, chceme to zkusit poladit. Sbírala jsem podněty od sousedů, v jakých časech by spojení  i s ohledem na odpolední kroužky dětí uvítali," naznačuje iniciátorka petice za zavedení spojů.

Nebrání se přitom ani myšlence snížit počet spojů či nasadit menší autobus. Více cestujícím by se podle ní mohl autobus hodit i v případě, že by zajížděl až ke sběrnému dvoru, ale také poté, co u výstaviště vznikne bezpečnější přechod pro chodce a zejména dětem se tak usnadní přestup z linky č. 45 na spoje do města.

Přáním místních rozumí i místopředseda představenstva dopravního podniku Slavoj Dolejš. „Pod Švábovým Hrádkem se rozrůstá obytná zástavba a požadavek tamních obyvatel na zavedení veřejné dopravy je logický," uvedl. Se spoji MHD tu dokonce počítá i územní plán, zatím tu ale pro takový provoz chybí ideální infrastruktura.