V tělocvičně duní míče o palubovku, sem tam se mihnou vzduchem a proletí skrz kovovou obroučku s bezednou síťkou.

Mladí basketbalisté jako každý rok usilují v Gymnáziu Jana Valeriána Jirsíka o putovní pohár, který připomíná Tomáše Vaňka. Nadějný basketbalista a student tragicky zemřel, když ho kamarádi vezli domů z maturitního večírku.

Nehoda se stala 25. května 2002 nad ránem v 5.30 hodin na silnici III. třídy. Řidič směřoval z Českých Budějovic oklikou do Hluboké nad Vltavou. Jel přes Branišov a chtěl pokračovat do Dubného.

„Na hrázi rybníka vyjel řidič do protisměru a narazil do vzrostlého stromu. V autě se tou dobou nacházely tři osoby,“ uvedla policejní mluvčí Regina Tupá k osudné nehodě.

Tomáš Vaněk seděl tehdy na zadním sedadle. Náraz jej vymrštil z auta a mladík utrpěl mnohačetná a komlikovaná poranění. Vypadl z auta do vody a z té se jej podařilo dostat příliš pozdě. Zemřel na následky utonutí.

„Byl to usměvavý kluk. Perfektní. Všestranný sportovec,“ říká o Tomáši Vaňkovi tělocvikář Karel Lavický. „Na toho kluka nikdy nezapomenu,“ dodává Lavický. Pamětníci připomínají, jak byl dvoumetrový atletický dlouhán Tomáš Vaněk ochotný hrát za školu na všech basketbalových turnajích. „Koučoval, radil, ale nikomu nevytýkal, že něco zkazil. Bral to s nadhledem. Viděl, že kluci dělají, co můžou,“ přibližují férovou povahu mladíka ti, kteří se s ním v minulosti ocitli společně na palubovce.

Tomáš končil gymnázium, měl vyjednané působení v pražské Spartě a podanou přihlášku na medicínu. V jediném okamžiku se potom všechno změnilo… Aby se nezapomnělo na Tomáše a na neštěstí, které se stalo, pořádá nyní gymnázium každý rok turnaj v košíkové.

Podle organizátorů turnaje v současnosti jedna tragédie překrývá druhou. A mezi studenty už dnes na gymnáziu není nikdo, kdo by Tomáše pamatoval jako spolužáka. Jak zazní vždy v začátku turnaje, o lidském osudu může rozhodnout jedna zlá vteřina. Všechny mladé lidi, a nejen je, má toto konstatování varovat před opakováním neštěstí z květnové noci v roce 2002.