Nečekaná komplikace se objevila ohledně postavení nové haly v budějovické Stromovce. Jde o cenu, za jakou budou firmy, zúčastněné ve výběrovém řízení, ochotné jít do akce. Spekuluje se o tom, že částka může výrazně přesáhnout 312 milionů korun bez DPH.

Na takovou sumu odhaduje náklady vedení města. Na posledním jednání zastupitelstva ale například zastupitel Václav Fál upozornil, že podle současných cen může vyjít hala na 480 – 500 milionů korun. „To je ve velkém rozporu s tím, co nám dosud vedení města předkládalo,“ uvedl Václav Fál. V zastupitelstvu by pak projekt mohl ztratit dosavadní velkou podporu. Podle náměstka primátora Petra Holického však částka 312 milionů není limitní.

Už o prázdninách má začít demolice současné sportovní haly v budějovické Stromovce. Radnice chce objekt nahradit víceúčelovým zařízením, které třeba nabídne dvě palubovky místo jedné.

Existují ale náznaky, že cena, která vzejde z výběrového řízení na zhotovitele, by mohla hodně přesáhnout předpokládaných 312 milionů korun. Částka sice není podle náměstka primátora Petra Holického limitní, ale podporu některých zastupitelských klubů k akci to může ovlivnit.

Ani koalice (ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS) by nemusela zůstat jednotná. Náměstek primátora František Konečný (ANO) by osobně podpořil i dražší stavbu za více než 350 milionů korun. „Ceny stavebních prací šly během posledních pár měsíců značně nahoru a budou se stále zvyšovat,“ uvedl pro Deník František Konečný, ale s tím, že by se kvůli tomu musel sejít klub.

Rozhodující slovo by zřejmě měla rada města, v jejíž kompetenci je schválení výsledku výběrového řízení. To se podle Františka Konečného musí nyní prodlužovat, protože zúčastněné firmy kladou velké množství dotazů.

DALŠÍ PRO

Ani náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD) by za svou osobu s cenou nad 350 milionů neměl problém. „Za klub ČSSD však nemohu hovořit. Otázka je, o kolik by nabízená cena byla vyšší. Uvidíme, jaké budou podány nabídky,“ doplnil Petr Podhola.

Pro Rudolfa Vodičku z KDU-ČSL by byl akceptovatelný posun ceny výš o 10%, zhruba na 340 miliónů korun. Kvůli zdražení stavebních prací. „Hodnotící komise by ale musela cenu řádně odůvodnit,“ zdůraznil Rudolf Vodička. Částka přes 400 milionů už je podle lidoveckého zastupitele moc. „Není to absolutní věc, že by se to muselo stavět,“ vysvětluje Rudolf Vodička.

Kritičtější je ODS. Podle radního Michala Šebka by soutěž při ceně nad předpokládaných 312 milionů měla být ukončena, protože by firmy nesplnily zadání. I v případě nabídky do zmíněné částky by ale Michal Šebek chtěl, aby byly dostatečně garantované třeba termíny.

Opoziční komunisté by zřejmě i dražší projekt dál podporovali. Podle zastupitele Ivana Nadberežného lze objektivní cenu stanovit z kubatury stavby a přijal by ji na úrovni až necelých 400 milionů korun. „Musí klapnout cena, termíny, kvalita stavby,“ zdůrazňuje však Ivan Nadberežný.

Hnutí Občané pro Budějovice vidí problém třebai v přípravě akce. Umístění nové haly do Čtyřech Dvorů bylo totiž v minulosti odmítnuto s odůvodněním, že by vyšlo draho a stavba ve Stromovce bude levnější. Vyšší cena by byla problém, o kterém by podle zastupitele Ivo Moravce musel jednat celý klub. Cena přes 312 milionů korun by podle Tomáše Bouzka (TOP 09) byla pochybením vedení města. „My tenhle postup od počátku nepodporujeme, tudíž bychom nepodpořili ani navýšenou cenu. Chtěli jsme, aby se pro stavbu vybralo jiné místo a aby stávající hala dosloužila,“ říká Tomáš Bouzek.

Firmy mají ceny nabídnout do 13. června.