Už několik let se debatuje o pomníku, který by uctil památku letců, bojujících za svobodné Československo ve 2. světové válce, hlavně v řadách RAF. Dokonce už je i vybrané místo.

U hlavní pošty na Senovážném náměstí má pozemek 
o rozloze 63 metrů čtverečních pronajatý za symbolickou částku hlavní iniciátor stavby pomníku Vladimír Vopalecký. Teď spěje do finále architektonická soutěž, z níž vzejde nejlepší návrh. Přišlo do ní 54 návrhů a jejich konečné pořadí doporučí radě města odborná porota.

Jejich přesnou podobu ale radnice zveřejní až poté, co soutěž skončí. „Zatím mohu jen prozradit, že návrhy jsou velmi rozdílné, od minimalistických až po velká sochařská díla z různých materiálů, například nerezového leštěného plechu, dřeva, ale třeba i s prvkem vody," řekl primátor Juraj Thoma. O vítězi se rozhodne v únoru.

S osudem letců, působících za války ve Velké Británií, jsou České Budějovice spojeny i v těsně poválečné době díky letišti. Už na podzim roku 1945 začal v Plané intenzivní výcvik 2. letecké divize, v níž nechyběli přeživší příslušníci 312. československé stíhací perutě RAF. Podíleli se i na přeškolování izraelských veteránů na stroje, které Izraeli po válce poskytlo Československo. Většinou ale záhy museli letectvo opustit.

„Jak se k našim válečným hrdinům zachoval komunistický režim, snad není nutné připomínat. I to je jeden z důvodů, proč by v Budějovicích měl vzniknout pomník, připomínající hrdinství těchto mužů," dodal Thoma.

Oficiální pietní místo věnované všem, kteří ve druhé světové válce bojovali za  svobodu, zde dosud chybí. Na hřbitově svaté Otýlie je sice památník ruských vojáků, ale není tu takový, který by vzdal hold zejména válečným letcům.