Investice za desítky milionů korun vylepšily školy v jihočeské metropoli. V Bezdrevské přibyl nový výtah, v Grünwaldovce chodby, učebny v Pohůrecké i vzduchotechnika v mateřince Neplachova. Děti, které se vracejí tradičně na začátku září do škol, využijí některé novinky hned, některé postupně v příštích týdnech.

Prosklený výtah v ZŠ a ZUŠ Bezdrevská za 3,2 milionu korun zajistí bezbariérový provoz. S jeho zprovozněním se počítá koncem letošního roku. K dalším investicím města patří nové chodby v ZŠ Grünwaldova. „Stavební úpravy v Základní škole Grünwaldova zahrnují celkovou demontáž a demolici nevyhovujících spojovacích chodeb, výstavbu nových a jejich rozšíření drobnými přístavbami. Z provozních důvodů je celá akce rozdělena na tři realizační etapy, a to od roku 2021 až do září 2023, kdy dojde k finalizaci vnitřních úprav a dokončení fasád. Cena je 39,3 milionu korun," přiblížil investici náměstek primátora Petr Holický.

Nový školní pavilon v Základní škole Pohůrecká má jedno nadzemní podlaží. Funkčně a provozně je samostatný a se vstupní částí pavilonu prvního stupně je propojen spojovací chodbou. Stavba vyjde město na 29,6 milionu korun. Nový pavilon v českobudějovické Základní škole Pohůrecká nabídne pět technických učeben se zaměřením na IT, jazykovou výuku a přírodovědné předměty, kabinety pro pedagogy i pro školní pomůcky, šatny i sociální zařízení. Celá budova je bezbariérová. Stavební práce začaly loni v září a skončily před několika dny. „Na žáky čeká nejen hezké prostředí, ale hlavně nejmodernější technika. Navíc se mohou těšit na spoustu nových edukačních zařízení, takže věřím, že prostory pomohou zvyšovat komfort a kvalitu vzdělávání ve škole,“ říká náměstek primátora Tomáš Chovanec. Základní škola nezapomíná ani na energetické úspory. „V rámci snížení energetické náročnosti má škola zelenou střechu, která je osázená sukulenty. Důležité je i její zadržování dešťové vody a ochlazení budovy v horkých dnech,“ dodává náměstek primátora Ivo Moravec.

Rekonstrukce vzduchotechniky kuchyně v Mateřské škole Neplachova stojí 5,9 milionu korun. "Stávající vzduchotechnika se demontuje a v souladu s platnou legislativou ekologicky zlikviduje. Následně bude na zahradě školky osazena nová centrální vzduchotechnická jednotka s chlazením a rekuperací tepla a chladu. V prostoru varny bude nainstalován vzduchotechnický odsávací strop s integrovaným osvětlením. Centrální řídicí systém měření a regulace zajistí bezpečný, efektivní a energeticky optimalizovaný provoz celého vzduchotechnického zařízení," uvedl Petr Holický.

V Mateřské škole K. Štěcha se zatepluje obvodový plášť a dělá se tam zelená střecha s novým záchytným systémem. Počítá se s výměnou oken a vstupních dveří, na jižní a východních fasádách s předokenními žaluziemi. Rekonstrukcí projdou například i vnitřní elektroinstalace a osvětlení. "Vznikne tam nová centrální domovní předávací stanice. Otopná soustava bude nově vyregulována a doplněna o termostatické hlavice a ventily. Obnova školky za 86,8 milionu korun se provádí ve třech etapách od roku 2021 s dokončením na podzim 2023,“ doplnil Petr Holický.

Primátor Jiří Svoboda navštívil na začátku školního roku Základní školu Grünwaldova a prvňáčkům předal drobné dárky. Školáky v Základní škole Matice školské, Dukelská a Nová přivítal náměstek primátora Tomáš Chovanec. Do prvních tříd  škol zřizovaných městem nastoupilo 1 102 žáčků. Město je zřizovatelem 16 základních škol.