Lípa svatého Jana Nepomuckého, která roste téměř v centru Českých Budějovic, je ve dvanáctičlenném finále ankety Strom roku České republiky 2020. Soutěžící z Jihočeského kraje před vstupem do letního hlasování na www.stromroku.cz čeká focení a setkání s místními a zástupci Nadace Partnerství, která za 19. ročníkem populární soutěže stojí. U stromu se budou lidé moci zvěčnit v úterý 30. června od 14 do 16 hodin.

Porota ankety letos vybírala z čtyřiapadesáti návrhů. „Kvůli obavám z nižšího zapojení veřejnosti do navrhování stromů jsme se letos rozhodli nominace o měsíc prodloužit. I díky tomu se nám nakonec sešlo krásných 54 tipů. Fakt, že se lidé nemohli scházet a domluvit se na hromadné nominaci, se projevil také větším počtem individuálních přihlášek,” popisuje těžkosti letošního ročníku koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

Věkovitou lípu má v oblibě i historik Jan Schinko, spolupracovník Českobudějovického deníku a autor populárního seriálu o historii Českých Budějovic. Podpořil už dříve památkovou ochranu stromu s tím, že by u ní měla být i informační cedule. Porotce ankety vedle netradičního tvaru zaujalo mimo jiné to, že strom se stal ikonou slepého ramene na soutoku Vltavy a Malše využívaném plavci, jejichž patronem je právě Jan Nepomucký. Lípa je už na starších snímcích zachycena v náklonu, dnes ji u kapličky zasvěcené Janu Nepomuckému podepírají silné dřevěné špalky.

„Lípu svatého Jana Nepomuckého snad nikdo nikdy nesrazí na kolena. I když to tak na pohled může vypadat a zdá se, že už to nevydrží a padá níž a níž,” komentuje výběr nominantky jeden z porotců Robert Janča.

Klání o nejzajímavější dřevinu odstartuje 21. července, kdy se na webových stránkách www.stromroku.cz zobrazí profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování. Lidé pro své favority budou moci hlasovat tři měsíce, vítězný Strom roku získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku. To letos ovládl jiný český unikát: Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady na Vysočině.