Boršov nad Vlt.Z historie: První zmínka pochází z roku 1261. Ze 13. stol. pochází i obranné valy boršovského hradu  a kostel sv. Jakuba s více než sedmimetrovou freskou sv. Kryštofa a  funkčním zvonem z r. 1495.

Proč má naše obec vyhrát?
Ilona Lonsmínová, kronikářka: Hodně se změnilo k lepšímu. Boršov je stále hezčí, vznikají tu třeba parky, snažíme se o obnovu památek a funguje tu díky spoustě akcí i spolkový život.

DubnéZ historie: Obec bývala farní vsí Budějovic. Poprvé je o ní zmínka   v Zemských deskách z r. 1263. Ve 13. – 14. století byl v Dubném kostel a dvě tvrze, které však  rozdělovaly Dubné na dvě části.

Proč má naše obec vyhrát?
Jaroslav Návara, hospodský: Hodně se toho u nás buduje, nejen v samotném Dubném, ale i v dalších osadách, od nového sálu po sportoviště. Skvělé jsou i akce, já se vždy těším třeba na letní pouť.

ChrášťanyZ historie: Chrášťany patří mezi nejstarší osady bývalého vltavotýnského okresu. Za husitského hnutí se konaly nedaleko obce tábory lidu, kde se věřící shromažďovali ke kázání pod širým nebem.

Proč má naše obec vyhrát?
Petra Prášková, předsedkyně spolku Sluníčko: Dobře se nám tu žije. Existuje tady celá řada spolků, díky kterým se v Chrášťanech děje spousta hezkých akcí jak pro děti, tak pro dospělé.

MydlovaryZ historie: Do roku 1920 tvořila se Zahájím jednu obec pod jménem Mydlovary. Název obce Mydlovary je patrně z místa, kde se vařilo mýdlo. Ve dvacátém století se u Mydlovar těžil lignit.

Proč má naše obec vyhrát?
Renata Gondeková, obyvatelka: Jsme malá vesnice s příjemným prostředím, všichni se tu známe a funguje tu taková pospolitost.  Snažíme se srocovat na spoustě akcí a držet tradice.

PištínZ historie: V dějepisných listinách se Pištín nejvíce připomíná  roku 1261 jako farní osada. Jméno obce je podle starobylého psaní Pisezin zřejmě odvozeno 
od písku (píscina).

Proč má naše obec vyhrát?
Marie Živnůstková, baráčnice: Pištín je ves, kde to žije. Pracuje tu spousta organizací a spolků a daří se nám získávat i mladé členy. Ale také obec toho dělá spoustu pro lidi.

Sv. Jan nad MalšíZ historie: Roku 1732 se na pustém návrší faráři zjevilo znamení sv. Jana Nepomuckého a nechal na místě postavit kapli. Ta se stala poutním místem, kolem něhož se začali usazovat obyvatelé.

Proč má naše obec vyhrát?
Romana Laubeová, hospodská: Od doby, co jsme vyhráli, se tu udělalo mnoho nového, povedlo se dobudovat kanalizaci, chystá se rekonstrukce hospody, která by jinak lidem spadla na hlavu.

ÚsilnéZ historie: První zmínka o osadě pochází z roku 1333. Do roku 1925 nesla obec název Oselno či Voselno, který vznikl pravděpodobně podle chovu tažných zvířat pro nedaleké stříbrné doly.

Proč má naše obec vyhrát?
Jiří Tuček, vedoucí souboru Lučina: Do dění v obci se zapojuje spousta obyvatel. A starosta se  hezky stará, co si vezme do hlavy, to dotáhne do zdárného konce, Úsilné se proto stále rozvíjí.

ZvíkovZ historie: První písemná zmínka o obci se váže k roku 1357 a je spojena se jménem Nedamíra ze Zvíkovce. Na přelomu 15. a 16. století byla vybudována kamenná budova nynější tvrze.

Proč má naše obec vyhrát?
Anna Konopová, místostarostka, vedoucí místního svazu žen: Zvíkov se hodně změnil. Postavili jsme vodovod, znovu začali psát   kroniku, obnovujeme a udržujeme i další tradice, jako masopust.

Důvod pomýšlet na úspěch mají ve Svatém Janě nad Malší. Obec vyhrála soutěž Vesnice roku 1997 a postoupila do evropského kola. Tam získala  třetí místo z 24 zúčastněných. O pět let později Svatojanští  
v krajském kole obdrželi zelenou stuhu za péči o krajinu 
a životní prostředí. To ostatně podle starostky Růženy Ballákové může zvlášť za hezkého počasí okouzlit porotu i tentokrát. „Doufám také, že na ně zapůsobí náš hodně bohatý kulturní a společenský život. Občané mu fandí, 
s chutí se účastní a pomáhají 
s organizací, zkrátka to u nás žije," pochvaluje si starostka.

Z bohatých zkušeností 
v soutěži, zisku třetího místa 
a titulu pro nejlepší knihovnu v kraji mohou těžit také Mydlovarští. „Můžeme ukázat, že v obci, kde bylo zdevastované životní prostředí, se dnes dá hezky žít. Díky tomu, že 21 let využíváme program obnovy venkova, se stále lepšíme," zdůrazňuje starosta Petr Ciglbauer.

Na soudržnost a nadšení pro společné akce místních obyvatel chce v soutěži sázet obec Úsilné. „Lidé u nás jsou ochotní se družit a vymýšlet netradiční zábavu," vyzdvihuje starosta Pavel Kašpárek. „Například když se narodil malý oslík, uspořádali jsme mu křest se vším všudy včetně sudiček," vypráví. Úsilné není v soutěži nováčkem, v minulých ročnících posbírali ocenění za činnost knihovny, folklorního souboru, vzornou kroniku či netradiční místní pečivo oslí uši.

Spolkový život by podle starosty Josefa Šafáře mohl zaujmout hodnotící komisi 
i ve Zvíkově, obci, která před dvěma lety bodovala oceněním místní školky. „Začali jsme třeba pořádat masopust, populární jsou také naše volejbalové turnaje nebo hasičské soutěže. A při pořádání takových akcí vždycky musí být tahoun, který má dost nadšení," oceňuje starosta na místních lidech.  Na oplátku se jim vedení Zvíkova snaží vylepšovat  prostředí, kde žijí. Zvíkov si zakládá na spoustě zeleně, chlubit se může ale i opravenou kaplí či novým vodovodem, který zásobuje nezávadnou vodou devadesát procent domácností.

Heslo do třetice všeho dobrého by se mohlo naplnit 
v případě Chrášťan. Ty se účastnily soutěže už v uplynulých dvou letech. „Obec se neustále rozvíjí a zlepšuje. Novou školu i knihovnu už komise viděly, tentokrát sázíme především na bohatý spolkový a kulturní život," naznačuje starosta Josef Vomáčka.  Účast v soutěži je podle něj dobrá i proto, že se 
o obci víc mluví a přípravy přitáhnou ke společnému úsilí  spoustu místních lidí.

Nováčkem v soutěži je naopak obec Dubné a starostka Božena Kudláčková se proto co do očekávání drží při zemi. „Napoprvé nikdo neuspěl, ale úplný pesimista také nejsem," usmívá se. „Máme se čím pochlubit, například úpravou veřejných prostranství ve všech místních částech. 
K útulnému prostředí přispívá i podoba domů, ať už je to zrekonstruovaný kulturní dům, opravené další obecní budovy, ale i udržované domy našich obyvatel. Máme také krásnou a hojně navštěvovanou knihovnu, radost mám i z toho, že se místní lidé zapojují do společenského života. Dodržujeme například tradice masopustů, stavění máje, vynášení smrtky či velikonočního řehtání," chválí Božena Kudláčková aktivity sousedů.

Novým včelařským a zemědělským muzeem i budovanou čistírnou odpadních vod chtějí podle starosty Jaroslava Havla zaujmout členy komise Pištínští.

V Boršově nad Vltavou zase sázejí například na krásu nově vybudovaných parků nebo originalitu hřiště pro penzisty. „Hlásíme se poprvé, na vítězství tedy nepomýšlíme. Spíše o sobě chceme dát vědět," zmínil starosta Jan Zeman.