Tedy více než polovina. Některé však musela komise odmítnout, protože nemají v pořádku doklady.

Volit nemohlo ani 31 cizinců a dva mladiství. V konečném součtu tak smělo přijít 
k urnám ve společenské místnosti 92 oprávněných voličů. Mezi prvními byla 68letá vězenkyně s přezdívkou Sluchátko, jíž příští týden vyprší tříletý trest. Až se tak stane, odletí hned za dětmi do zahraničí a nejméně dva týdny 
si bude užívat sluníčka a moře. Potom se moc těší na péči 
o vnoučata.

,Hrozná představa'

Usměvavá žena našemu Deníku řekla, že volit chodí pravidelně a považuje to za důležité. Letos poprvé dala hlas jiné straně. Ačkoliv se o politiku aktivně zajímá, má předplacené noviny a pravidelně sleduje zpravodajství veřejnoprávní televize i rozhlasu, výběr pro ni byl velmi obtížný.

„Nové strany moc neznám 
a nejsou pro mě příliš čitelné. Vznikly kvůli volbám a předtím spolu nekomunikovaly. To je přitom hodně důležité třeba pro vyjednávání o budoucí koalici nebo opozici," vysvětluje odsouzená, která má překvapivě dobrý přehled i o zahraniční politice.

Na domácí scéně jí vadí především aféry a arogantní chování některých volených zástupců lidu. Třeba každý nový ministr totiž podle ní nejdřív vyhází náměstky a úředníky 
a na jejich místa dosadí své lidi. Žádné ministerstvo tak nefunguje kontinuálně.

Výsledek voleb nechce Sluchátko předjímat, ale očekává výrazný úspěch komunistů. 
A podle svých slov je z toho nešťastná, protože má s touto stranou špatné osobní zkušenosti. „Představa, že zas budou mít ministerstva, je hrozná. Opozice se ale bohužel nedomluví, protože nejsou jednotní," je přesvědčena.

Budějovická vazební věznice je jediným zařízením svého druhu v jižních Čechách. Dělí se na dvě samostatné části – vazbu a věznici s dozorem, kde si odpykávají tresty pachatelé méně závažné trestné činnosti. Z hlediska velikosti a kapacity (k pátku to bylo 211 lidí, ale počty se neustále mění, pozn. redakce) patří k menším nápravným zařízením. Zároveň je výběrová, to znamená, že jsou zde uvězněni pouze ti odsouzení, kteří chtějí pracovat. A také mají relativně nízké tresty, zpravidla do pěti let. I to může být podle zástupkyně mluvčí věznice Evy Heroutové jedním z možných důvodů poměrně velkého volebního zájmu.

„Počty voličů se nijak výrazněji neliší, ve srovnání 
s předcházejícími volbami je to skoro stejné. Volby pro nás vždy znamenají vyšší nároky na bezpečnost. Zapojeni jsou příslušníci oddělení vězeňské stráže i dozorci na oddělení výkonu vazby a trestu. Postupují podle přesně daných zásad. Jiné je to u vazby a jiné 
u výkonu trestu," popisuje Eva Heroutová s tím, že spolupráce mezi jednotlivými odděleními funguje velmi dobře a volby ve věznici se zatím pokaždé obešly bez jakýchkoliv problémů.