Tento týden se jeho jmenovec a příbuzný Václav Hořejší sešel s žáky školy. Vyprávěl 
o svých vzpomínkách na letce i o jeho životě. A děti se na oplátku ptaly na vše, co je zajímalo.

„Když jsem byl já sám na základní škole, tak nás jednou vzali k pomníku legionáře 
z první světové války do Vlkova. Chtěl jsem proto, aby 
i dnešní děti měly podobný zážitek. Jen tak se totiž nezapomene na zajímavého ševětínského rodáka," odhalil pamětník Václav Hořejší důvod, proč se z dětmi sešel na odpolední besedě. „Akorát my jsme tehdy šli k pomníku do Vlkova pěšky přes les, zatímco nyní děti pěkně sedí v lavicích," zasmál se.

„Když se dostal poprvé do Anglie, tak si spolu s ostatními uprchlíky musel vydělávat, jak se dalo. Nakonec se mu ale podařilo dostat k letectvu," vzpomínal před dětmi ze ševětínské základní školy na svého příbuzného Václav Hořejší.

„Po válce se do Československa vrátil, i když mu nabízeli britské občanství. Vždycky totiž hrdě prohlašoval, že je Čechoslovákem. Jenže pak se změnila doba a on se nakonec do Anglie i s manželkou vrátil. Letci, kteří bojovali ve službách Velké Británie, se totiž u nás dostali do nemilosti," řekl a doplnil, že ševětínský rodák se tak už domů nikdy nevrátil. Ve Velké Británii zůstal až do své smrti 
v roce 2002.

V Ševětíně nyní Václava Hořejšího připomíná pamětní deska pamětní deska. A v sobotu 14. února, na den výročí bombardování Drážďan právě britskými letci, se přímo v Ševětíně uskuteční vzpomínková akce. Má připomenout právě život Václava Hořejšího, letce a navigátora 311. perutě královského letectva. Hrdina by právě v únoru navíc oslavil sté narozeniny.

Na sobotní odpolední pietní akci nebude chybět bohoslužba či průlet vojenských letounů a výstava v místním kulturním domě. Zde příchozí uvidí i zmíněné tematické práce žáků základní školy.