Výměna se týká průkazů bez strojově čitelných údajů vydaných do konce roku 2003. Výjimku mají občané narození před začátkem roku 1936, kteří mají v občance uvedenou platnost „bez omezení“.

I když platnost vyprší až na konci roku, občané si musejí žádost podat do konce listopadu, protože úřady mají na výměnu třicet dní. Jinak jim hrozí pokuta až do výše deset tisíc korun. Tuto žádost občané podávají na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností nebo na matrice. Za výměnu starého průkazu za nový není vybírán žádný poplatek. Při návštěvě úřadu občané předloží formulář s žádostí o vydání nového průkazu, jednu fotografii a dosavadní občanku, popřípadě další doklady osvědčující skutečnosti, o nichž se do občanského průkazu zapisují údaje na žádost občana (např. diplom o dosaženém vzdělání).

Podle mluvčí českobudějovické radnice Jitky Welzlové je na úřadech zatím klid. „Větší nápor lidí lze očekávat až po prázdninách a největší v listopadu.“ Právě proto by ale neměli povinní občané nechávat výměnu na poslední chvíli a na úřad zavítat co nejdříve, aby se vyhnuli zdlouhavému čekání ve frontě. „Občanku jsem si už vyměnil na matrice, a přede mnou tam čekalo jen pár lidí,“ potvrdil zatímní klidnou situaci Michal Novák.

Otevírací hodiny na oddělení evidence obyvatel a občanských průkazů – pracoviště Jeronýmova 1:

Pondělí 8:00 - 18:00
Úterý 8:00 - 14:00
Středa 8:00 - 18:00
Čtvrtek 8:00 - 14:00
Pátek 8:00 - 11:30

Lucie Jakschova