Z ulic má zmizet prach, posypový materiál a další „pozůstatky“ zimy. Samotné České Budějovice zahájí jarní očistu města v pondělí 19. dubna. Tradičním problémem bývají automobily, které zůstávají v ulicích. „V první etapě bude úklid bez odtahů,“ řekl však primátor Juraj Thoma.

Vozy by se mohly odtahovat jen ve výjimečných případech, pouze pokud by se kolem nich nemohlo uklidit ručně. Seznam čištěných ulic bude vždy s několikadenním předstihem zveřejňovat Deník.

V Českých Budějovicích má úklid na starosti firma .A.S.A. Předpokládá, že se z ulic odveze na 80 tun odpadu, což je zhruba stejné množství jako vloni. „Předpokládáme nasazení stejné techniky jako v minulém roce a nově zametacího stroje značky Egholm,“ zmínila tisková mluvčí společnosti .A.S.A. Marie Mocková.

Trhové Sviny využívají při postupném jarním úklidu města i nezaměstnané. „Generální úklid města a místních částí děláme postupně. V zimě, která trvala dlouho, bylo použito mnoho posypového materiálu. S úklidem jsme začali, když to dovolilo počasí,“ řekl starosta Trhových Svinů Radislav Bušek.
Město nasadilo k ručnímu a strojnímu čištění nejen zametací vůz a své zaměstnance. „Využíváme i nezaměstnané, které zaměstnáváme ve spolupráci s úřadem práce,“ podotkl Bušek.

V Týně nad Vltavou už mají hlavní část jarního úklidu za sebou. „Máme jej vždy naplánovaný na celý duben,“ zmínil vltavotýnský starosta Karel Hájek, ale vzápětí dodal, že už s akcí město značně pokročilo. „Posyp z větší části města zmizel do Velikonoc. Teď děláme místa, kam se nedostal úklidový vůz,“ řekl Hájek.

Někde nebylo možné úklid provést kvůli zaparkovaným automobilům, ale k odtahům nechce radnice sáhnout. Rada města jednala tento týden o možnosti zavést blokové čištění, ale nakonec převážil názor, že by to přineslo administrativu navíc s ne úplně jistým výsledkem. Dočišťování některých míst se tedy bude provádět průběžně.
„Teď děláme údržbu květinových záhonů a další veřejné zeleně. Úklid nyní budeme během dubna dolaďovat,“ konstatoval Hájek.