Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchodní akademie oslaví devadesát let

České Budějovice - Nejstarší obchodní škola s maturitou v Českých Budějovicích si letos připomene kulaté výročí. V červnu oslaví devadesát let od svého založení.

8.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jana Hýbková

Vznik Obchodní akademie (OA) byl totiž jedním z mozaiky bouřlivých změn, které se udály ve významném roce 1918. „Dne 7. června 1918 bylo výnosem ministerstva kultury a vyučování ve Vídni povoleno zřízení obchodní akademie,“ cituje ze školní kroniky ředitelka OA Zdeňka Sokolová.

V roce 1918 skládali první studenti nově založené Obchodní akademie přijímací zkoušky ještě za vlády Rakousko-Uherska. Bylo mezi nimi i několik dívek, které musely mít zvláštní povolení, aby na této jinak chlapecké škole mohly studovat.

Historie obchodní školy sahá ale ještě dále do minulosti. Už od roku 1901 zde existovala česká chlapecká dvoutřídní obchodní škola, k níž byla připojena trojtřídní večerní kupecká škola pokračovací. Tu navštěvovali kupečtí učňové už od roku 1891.

Dívky se mohly tehdy vzdělávat v jednoročním obchodním kurzu, který se po třech letech, v roce 1908, změnil na dvouletou dívčí obchodní školu.

Moderní studium

Zatímco při letošních oslavách se bude škola dívat do své devadesátileté minulosti, obvykle hledí spíše do budoucna. „Školní práci se snažíme neustále zlepšovat a inovovat, a to i po stránce vybavení. Ve škole máme již čtvrtou počítačovou učebnu a většina kmenových tříd je vybavena datovými projektory a některé i interaktivními tabulemi,“ zmínila Sokolová.

Neustále aktualizovat se musí i učivo, protože v oblasti ekonomiky, daní, financování a personalistiky dochází každoročně ke změnám.

Oslavy vyvrcholí 14. června Dnem otevřených dveří. „Zveme všechny absolventy, aby zavítali do své bývalé školy, setkali se se svými spolužáky a zavzpomínali na své učitele,“ vzkázala učitelka a jedna z organizátorek oslav Daniela Jindrová.

Absolventi mohou kontaktovat školu na telefonním čísle 387 312 106 nebo e–mailem na djindrova@oacb.cz.

Autor: Daniela Procházková

8.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení