Místo pole tu bude parkoviště a velkoprodejna potřeb pro volný čas. „Když se před lety lidé ptali, jestli by tu nemohli mít zahrádky nebo rodinné domky, bylo jim řečeno, že je to zemědělská půda, která je příliš cenná, a neuspěli,“ dodává důchodce, jemuž se nyní stavební stroje prohánějí pár metrů za plotem.

Podle radnice však je prostor v cípu mezi Husovou ulicí a Strakonickou určen k zástavbě už dlouho. „Území v Českém Vrbném, kde se realizuje stavba Hobby centra, bylo určeno pro zástavbu již v od roku 1994,“ uvedla tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová k někdejší změně územního plánu. Možnost zástavby potvrdil také územní plán, který zpracovalo studio Ateliér Brno a který byl přijat českobudějovickým zastupitelstvem v roce 2000.

Ekologové si ale myslí, že město by mohlo změny územního plánu v některých případech více zvažovat. „Obecně nepodporujeme další zábory nezastavěného území pro tyto účely,“ kriticky vidí zejména trend posledních let Svatomír Mlčoch za opoziční zastupitelský klub Zelení a otevřená společnost. U Českého Vrbného je podle něho „těch krabic“ už tolik, že jedna navíc není zásadním problémem, ale Mlčoch naznačil, že jinde na okrajích Českých Budějovic zůstávají rozlehlé průmyslové areály, do kterých by město mohlo do budoucna více směrovat investory. Další velké obchodní domy totiž v současnosti vznikají nebo se plánují na jiných zelených plochách na dohled od zóny u Českého Vrbného.

„Dalším záměrem je Skonto nábytek u Voříškova dvora,“ připomíná Pavla Matějková z ekologické organizace Calla a doplňuje, že před dokončením je centrum Čečetka mezi Strakonickou ulicí a cyklostezkou na Hlubokou. Právnička Cally sice uznává, že město musí mít rozvojové plochy. Zároveň se jí ale také zdá, že doplnit už „rozjetou“ obchodní zónu u Českého Vrbného je menší zlo, než nově zabírat lokality dosud prakticky nedotčené investory.

Podle Matějkové byla například plocha, kde vznikl u cyklostezky nový obchod, na první pohled jen navezeným rumištěm. Postupem času však zde v minulosti vznikl biotop, který měl přírodní hodnotu. „Představoval přírodní clonu u cyklostezky proti hluku,“ poukazuje na blízkou výpadovku na Písek Matějková a připomíná, že některé investorské záměry provází i dopravní otazníky.

Nové křižovatky třeba mají vzniknout u zmíněného Hobby centra u Českého Vrbného a také u Voříškova dvora na Strakonické ulici. U Hobby centra, které se staví pro firmu Baumarkt se nyní plánuje tříramenná křižovatka. Podle vyjádření radnice je navíc stále ještě ve hře i čtvrté rameno křižovatky, které by ji napojilo na České Vrbné. Na výpadovce na Písek se tak objeví další semafory na krátkém úseku mezi křižovatkou U Cara a kruhovou křižovatkou u Globusu.

Investoři však vesměs zdůrazňují, že v rámci územního plánu vycházejí vstříc poptávce po nových službách. A dopravní napojení je podle nich výhodnější, pokud se uskutečňuje na okraji města, mimo zástavbu centra. Roli pro ně hraje i ekonomické hledisko, snazší dostupnost znamená více zákazníků, hledajících jednodušší cestu za nákupem.

Na druhou stranu už se ale objevil i v Českých Budějovicích první případ opuštěného velkého obchodního centra, když Baumax vyklidil objekt ve Strakonické ulici, ač byl postaven teprve nedávno.

I to je jeden z důvodů, proč ekologové vidí situaci kolem nových obchodních domů kritickým okem. „Doufám, že se to někdy zastaví,“ neztrácí optimismus směrem k budoucnosti zelených ploch Svatomír Mlčoch.