„Byl to první obchodní dům mezi Prahou a Vídní,“ říká o historii skupiny budov Václav Cvach, majitel jedné části komplexu, známého kdysi jako „Bazar“. V průchozí pasáži vznikly krámky obchodníků, které se rozložily na obou stranách spojovací uličky. Už v 19. století se tak v Českých Budějovicích objevil předchůdce dnešních nejmodernějších obchodních komplexů.

Návrat historie

Při obnově měli důležité slovo i památkáři. „Domluvili jsme se,“ zhodnotil stručně jednání s památkáři Cvach. „Výlohy sedmi obchodů jsou repliky historických výloh, dřevo a sklo. Barevně je všechno přesně tak, jak to bylo kdysi,“ doplnil Cvach.

Opravena je však jen jedna strana uličky. Druhá zůstává v notně pošramoceném stavu. Stavební úřad dokonce musel nařídit jeho nejnutnější údržbu. Když se vlastník zdráhal ji provést zasáhl magistrát.

„U domu Česká devatenáct se prostřednictvím stavebního úřadu angažovalo město. Byl učiněn výkon rozhodnutí, který znamenal uskutečnění nejnutnějších udržovacích prací na zmíněném domě,“ uvedla tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. „Byla opravena střecha, komín, zazděný štít a vyklizeny hromady holubích výkalů. Náklady vymáhá město po majitelce soudní cestou,“ dodala Welzlová.

Podle informací Deníku by se mělo jednat o částku asi 650 000 korun a usnesení o exekuci by mohlo být vydáno soudem v Českých Budějovicích v březnu.

Konkurence

V poslední době se řada pronajímatelů obchodních prostor potýká s problémy. V Českých Budějovicích rostou nové obchodní komplexy a další se plánují. Majitel „Bazaru“ je však klidný.

„Je to určitě konkurence, ale centrum bude v Českých Budějovicích vždy jen jedno. Otázka je, kdy se toho lidé nabaží, těch betonových krabic,“ poznamenal Cvach a doplnil, že podle jeho zkušenosti už je v zahraničí cítit návrat obchodníků do center měst.

Objekty „Bazaru“ byly v minulosti jednu dobu spojeny i se jménem rodiny Zátků, kterou mimo jiné připomíná i nedávno opravený hotel na začátku Krajinské ulice. Do obchůdků v průchodu se vrátí život po 25 letech.