Takový obrázek poskytuje centrum Českých Budějovic. Krize v tržbách maloobchodníků už dolehla i na městské nemovitosti.

Podle náměstka primátora Františka Jelena se množí žádosti podnikatelů, kteří působí v domech patřících radnici a chtějí snížení nájmů. „Ty peníze tady prostě nejsou,“ řekl Jelen na adresu centra města při posledním jednání zastupitelstva. Náměstek doplnil, že někteří nájemci už radnici upozorňují, že pokud jim nesleví, tak z historického centra budou muset odejít.

O situaci obchodníků se hovořilo v souvislosti s pořádáním adventního bruslení, které zčásti sponzoruje radnice. Slibuje si od toho, že ve středu města bude víc „živo“. „Je třeba vracet lidi na náměstí. Jinak občané nakupují za hradbami, jak se říká, v obchodních domech,“ dodal Jelen k trendu, který se projevuje v posledních letech.

Odliv zákazníků z centra trápí obchodníky o to víc, že zároveň musí čelit důsledkům ekonomické krize. I Český statistický úřad konstatoval, že prodeje v maloobchodě klesají, dokonce již jedenáctý měsíc za sebou. V City Centru, které přiléhá k zimnímu stadionu a bylo otevřeno před časem, dokonce část obchodních míst ani nebyla nikdy využita podnikateli. V současnosti se v celé pasáži drží jen několiknájemců.A tento obrázek není úplně výjimečný, i když část obchodníků a majitelů realit situaci nijak kriticky nevidí.

Tržby slábnou

Aby radnice pomohla podnikatelům,upustila už letos od zvýšení nájmu pro podnikatele podle valorizační doložky a možná, že ji podobné opatření čeká také příští rok. „Lepší než na začátku roku to určitě není. Od ledna šly tržby hodně dolů,“ říká k aktuálnímu stavu jeden z podnikatelů Daniel Chalupa, který vede hudební obchod Music center. „Řešili jsme to tím, že jsme propustili zaměstnance. Jsme tady dva majitelé a střídáme se, jenže zákazník je na tom bitý, protože se mu nemůžeme tolik věnovat,“ popisuje nepříliš optimistickou realitu Chalupa a připojuje, že větší prodeje jsou jen v letních měsících díky turistům. „Jinak je náměstí mrtvé,“ posteskl si Chalupa.

„Je to obchod od obchodu,“ myslí si o situaci podnikatelů o kousek dál ve sportovní prodejně Pokorný. Například adventní bruslení vítají, protože na jejich tržbách je hned znát, ale i tady by ocenili, kdyby víc zákazníků mohlo do středu města přijet autem. „Klíčový problém města je parkování,“ vyjádřil se k problému centra pro Deník Karel Pražák, který v historickém jádru města dlouhodobě podniká.

Parkování

Jak pomoci obchodníkům v centru Českých Budějovic? Podle Karla Pražáka, který v historickém jádru města dlouhodobě podniká je jedna z odpovědí poměrně jednoduchá. „Otevřít parkování kolem náměstí a vystavět parkovací dům u zimního stadionu,“ myslí si Pražák a dodává, že by to pomohlo více, než například adventní bruslení. „Nejsem proti tomu, aby děti jezdili na náměstí na ledě zadarmo, ale klíčový problém středu města je parkování,“ doplňuje Pražák.

Připomíná, že jednání o parkovacím domě naproti zimnímu stadionu se vedou už několik let a stále bez hmatatelného výsledku. „Řešením by bylo i podzemní parkoviště na Mariánském náměstí,“ říká Pražák. V souvislosti s hledáním investora na dostavbu náměstí však varuje před novým obchodním domem. Ten by podle Pražáka spolkl všechna vytvořená parkovací místa pro sebe.

Pražák navrhuje dvě podzemní podlaží k parkování a na povrchu zachování zeleně a parkoviště v úrovni terénu. Situace podnikatelů v centru města se dostala nedávno na přetřes i v českobudějovickém zastupitelstvu v souvislosti s adventním bruslením. Mnoho hlasů podpořilo bruslení, ale nechyběla ani žádost po podrobnější analýze situace podnikatelů v městských nemovitostech.