„Jarní splouvání Malše nebude," sdělil ortel Miroslav Novák, vedoucí hrázný vodního díla Římov s tím, že vodu z přehrady nemůžou kvůli vodákům na sobotní dopoledne pustit, protože hladina přehrady je pod normálem.

„Na stavu je znát letošní nedostatek sněhu a nízká hladina spodních vod.  Věříme, že se ale podmínky změní a podzimní splouvání už bude," konejší milovníky mokrého živlu Miroslav Novák.

Zrušení tradiční akce oplakávají i provozovatelé občerstvení podél řeky i lidé z půjčoven vodáckého nádobíčka. „Letos jsme měli odemykat Malši již po jedenadvacáté," říká  Jana Bláhová z budějovické cestovní agentury a půjčovny lodí Votus, která stála 
u zrodu oblíbené akce.

„Definitivní rozhodnutí o zrušení akce padlo v pátek. Chápeme to, málo vody je po celé republice, jak nám říkají vodáci odjinud. Římov je zásobárna pitné vody, a proto musí stav přehrady držet, když neví, jaké budou srážky. Za 21 let je skóre zrušených akcí 1:1. Jedenkrát se nejela jarní Malše kvůli velké vodě, to když se v roce 2003 opravovalo koryto řeky po povodních, a teď  zase kvůli velkému suchu. Je to smutné, vždyť se sem na Malši těšili vodáci z celé republiky, kteří si akci nikdy nenechávají ujít. Pro skalní vodáky jsme připravili v sobotu náhradní program, kterým je sjíždění Vltavy ze Zlaté Koruny do Boršova," dodává Jana Bláhová.

„Bylo by nám líto, kdyby se jednodenní jarní voda nekonala, a i tahle akce je velmi vhodná i pro rodiny s malými dětmi, které se Malše každoročně ve velkém počtu účastní," připojuje se Milan Kaštan Litvan z českobudějovické vodácké agentury Ká-servis s tím, že sraz je v sobotu 10 hodin v kempu U Kučerů ve Zlaté Koruně. „A na prvního máje si můžete sjet jarní Vltavu z Borové Lady do Horní Vltavice," láká Kaštan na další  výjimečný vodácký zážitek mezi peřejemi v srdci národního parku Šumava.

Jenže Malše to zkrátka není. „Před dvěma lety jsme jeli Malši s dětmi na raftu a moc se nám akce líbila," přiznává Zdeněk Fux z Českokrumlovska, který se na Malši těšil a teď musí vymýšlet pro  děti na sobotu jiný program.